Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

История в картините, освобожденски дух в експозицията

Бюстът на Иван Вазов от скулптора Андрей Новаков
Снимка: Екатерина Костова, Радио Пловдив

"Зад всяка картина стои история. Може да се напише цял роман". Това казва пловдивският бизнесмен Димитър Георгиев, когото местните свързват с културното меценатство под тепетата. С част от личната си колекция, събирана в продължение на 30 години, той отвори галерия, която ще действа като музей и ще носи неговото име. 

В експозицията, с която започва да се пише историята на новата галерия, няма живи автори, с изключение на няколко скулптора. Тук могат да се видят не само картини на Златю Бояджиев, Димитър Гюдженов, Цанко Лавренов, Иван Милев, Борис Георгиев и Борис Михайлов, на ранния Христо Явашев и единственият бюст на Иван Вазов от скулпотора  Андрей Николов, запазил подписа на патриарха на българската литература. А и творби на чужденци, свързали живота и изкуството си със следосвобожденска България. 

"Парадоксално или не, те са част от течението "Родно изкуство" - разказва художничката и изкуствовед Вихра Григорова, като посочва Ян Мърквичка.  

Именно на Григорова е идеята творбите в галерията да са подредени не по хронология, а според темите, вълнували създателите им. В залите, запазила духа на Възраждането с обзавеждането, дърворезбата и рисуваната коприна по таваните, има и не често срещаните портрети на майки, картини с военна тематика, скулптура и керамика, допълва арт мениджърът на галерията проф.д-р Емилия Константинова.  

По думите й, роялът в централната зала,  е от клас, непоръчван у нас от 40 години. Сега той очаква музикантите да оживят картините. А цялото пространство да се насити с разлчини културни събития, сред които и литературни четения. 

А защо изборът за официалното отваряне на вратите на новата галерия с картини на старите български майстори на 3-ти март Димитър Георгиев отгаваря така: "За да ни е хубаво на душата. За да се чувстваме горди не само с нашия национален празник, а да издирваме, да реставрираме, да опазваме и да ги изложим. Да не ги крием по сейфовете и депата, а да ги направим достояние на хората, които обичат това изкуство".

Репортаж с още истории за картините в експозицията и духа на освобождението в тях може да чуете в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" за изкуствения интелект и хората на творчеството

Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?.  Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.

обновено на 30.11.24 в 10:45

Държавна опера - Пловдив с премиера на спектакъла "Пианото"

Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части  „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан,  завладя сърцата на зрителите по света преди 31..

публикувано на 30.11.24 в 07:12

Откриват нова сцена в парк "Ружа" в Пловдив

С джаз концерт на Биг Бенд Пловдив ще бъде открита новоизградената сцена в парк „Ружа“ в район „Западен“. Тя се намира зад храма „Св. Климент Охридски“. Под палката на диригент Николай Гешев с прекрасни изпълнения ще се представят Едит Унджиян и Милена Костова, както и деца от "Арт Войс център". За най-малките има изненади. В събитието ще..

публикувано на 30.11.24 в 07:05

Празнуваме Андреевден - прехода между есен и зима

На 30 ноември отбелязваме голям зимен празник – Андреевден. Свети Андрей е първозваният Христов апостол.  У нас празникът се нарича още Мечкинден - празник на мечките, чийто господар е Свети Андрей. Свързан е както с ритуали за плодородие, така и за защита от мечките.  Според народните представи Свети Андрей прогонва зимата и дългите нощи и от..

публикувано на 30.11.24 в 07:01

Огнян Тодоров е новият председател на "Български музеи"

В Регионален исторически музей - Пловдив се проведе общото събрание на Сдружение „Български музеи” .  За председател на сдружението бе избран д-р Огнян Тодоров , директор на Регионалния природонаучен музей в Пловдив. Негов заместник ще бъде Стоян Иванов , директор на Регионалния исторически музей - Пловдив. Мандатът на управителния съвет е три..

публикувано на 29.11.24 в 17:02