„Ако гледаме публичните финанси и политиката, която бе проведена под формата на антикризисни мерки, общият ефект се оценява на около 2,5% от Брутния вътрешен продукт (БВП).“ Това посочи в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив като ефект от коронакризата у нас Калоян Стайков – икономист от Института по пазарна икономика.
Той не превърна процентите в левове, защото обясни, че първо трябва да видим окончателните данни за БВП, но каза, че става дума не точно за антикризисни, а за изостанали мерки по подобряване на социалната полтика.
Стайков коментира още, че не са се сбъднали първоначалните прогнози за осътър и кратък спад на икономиката, а след това рязкото й възстановяване вследствие на COVID-19. „ От прогнозите, че икономиката на България ще се свие между 7 и от 12% през 2020 г, предварителните данни на НСИ показват, че този спад е горе-долу 4%“ – коментира икономистът.
По думите му, новите данни, обаче, са за не толкова бързо възстановяване. „То ще отнеме и настоящата, и следващата година“, допусна Стайков.
И ако промишленоста е започнала да се възстановява още миналото лято, най-потърпевши, по думите му, продължават да са секторите на услугите, както и хотелите, ресторантите, кафенетата, заведенията, частично фитнесите, търговията на дребно с дрехи и обувки. „Ръст виждаме при търговията с хранителните продукти“, посочи още икономистът.
Според него, въпреки началото на ваксинационния процес, стоят въпроси, сред които докога ще продължи той и колко щамове ще се появят.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..