Интервю с проф. д-р Петър Петров директор на МБАЛ "Свети Мина" в Пловдив, определена да работи миналата година като Ковид болница вече не работи само като такава. През март ще има общо 60 легла за лечение на инфекциозното заболяване. За спирането на плановия прием и за пътеките от НЗОК говорим с д-р Петров.
Той уточни, че разполагат с 30 легла за лечение на Ковид-19, като разкриват още 30 легла до няколко дни. "В момента има настанени 20 пациенти с коронавирус", уточни проф. Петров.
По думите му този щам, който сега преобладава протича с няколко разлики от конвенционалния Ковид-19. "Ако преди нямаше хрема, сега има, но като тежест няма драстична разлика", поясни д-р Петров. По думите му третата вълна е тук, защото заболяването в голяма степен е непредвидимо, също така има мутации, които водят до ръст на случаите, но така е по целия свят.
В МБАЛ "Свети Мина" се лекуват пациенти със средно-тежки симптоми, като тежките се изпращат в клиника "Медлайн", която е в съседство.
"Плановият прием се очаква да бъде преустановен през тази седмица на март. Доста голяма част от пациентите планово лечение го отлагат поради страха от това да не се заразят. Ние и сега търпим щети от този факт", посочи директорът на МБАЛ "Свети Мина". Той изрази надежда с влизането на новите мерки и ваксинацията да бъде ограничено разширяването на третата вълна на вируса.
МБАЛ "Свети Мина" ще се развива в още две направления през 2021 г. Едното е пластична и възстановително-естетичната хирургия с консултанти от Италия, а също така и в сферата на на репродуктивната медицина в сътрудничество с проф. д-р Атанас Щерев от София.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..