Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще победим вируса, но не скоро

"Аз давах дежурства и пред мен започна един нов стадий в живота ми. Такова движение, ден след ден, така минава времето през вълните на коронавируса" каза в интервю за Радио Пловдив началника на Инфекциозна клиника към Университетската болница „Свети Георги“ д-р Олиана Бойкинова.

"Този вирус донесе огромна социална, психическа и човешка промяна." 

Обмена на информация е бил ключов в началните стадии на развитие на коронавирусната пандемия. "От самото началото започнахме да използваме опита на колегите си. Преминахме през хлорокина, през ремдесивира, който все още използваме, преминахме през всички методи за третиране. Научихме се" - казва д-р Бойкинова. 

"Много се промени изгледа на нашата клиника, промени се състава, имаме много млади хора. Дойдоха като командировани, доброволци и останаха", дори в момента началникът на клиниката, сподели че кадри не им липсват, защото екипите са стиковани и осъзнават важността на действията си. 

"Има си определен стандарт за лечение, защото се знае, че това е ендотелит, възпаление на малките съдове с тромбози, които водят до всички останали клинични симптоми." 

За наблюденията си върху британския вариант на вируса д-р Бойкинова споделя, че тъй като нямат ресурса да секвенират проби - те виждат разликите само в това кой е носител и темпа на заразяване. "Не мога да кажа, че британският вариант има разлика в клиничното протичане, но ми прави впечатление, че идват повече млади хора и деца. Като някои от тях, в следствие на болестта отключиха захарна болест. А знаем, че захарната болест е един от основните рискови фактори при заразяване с ковид" - довърши Олиана Бойкинова. 

"Всичко е свързано от една страна със самия вирус - с неговата изменчивост. От друга страна - застава човека, с неговата имунна система - неговата защита, която е генетично предопределена. От трета страна се намесва и науката с ваксините. Крайният резултат ще бъде позитивен, но няма да бъде постигнат скоро." 

Не е голям процентът на повторно заразени, но болестта протича по-тежко. 

"При някои - оздравяването от ковид инфекцията може да продължи до месец-два, а при други последствията могат да останат напълно незабелязани до определен момент в живота, в който да се появят. Целта в момента е масовия имунитет, за да не може вируса да има кой да поразява. Но според мен това ще отнеме още поне година, защото са ни нужни 50-70% от световното население да са ваксинирани."

Относно скептицизма и неспазването на мерките д-р Бойкинова сподели, че "аз казвам на хората - вярвайте ми - този вирус го има и от него умират хора. Но страхът не е добър съветник - добрата лична хигиена, обаче, е. Сега е моментът да се обединим и да се борим заедно, а не да се делим на базата на разни небивалици и теории. Човек трябва да изпита нещо върху себе си, за да го оцени, а не да се съмнява в съществуването му".

Относно ситуацията в клиниката д-р Бойкинова бе категорична "104 души е максималният капацитет на инфекциозната клиника. На ръба сме. В момента са заети 90 места. Това е до днес - не знам утрешният ден какво ще ни донесе." 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Академията за редки болести е полезна за младите лекари

Ежегодната  обучителна „Академия за редки болести“ стартира при голям интерес в Пловдив. Тя се провежда в рамките на  Национална конференция за редки болести и лекарства сираци, която събира  над 230 медицински специалисти, представители на пациентски организации, здравни власти и индустрията.  В рамките на двудневния форум те ще споделят опит..

публикувано на 13.09.24 в 14:20

Опитите за въздействие върху избирателя доведоха до кризата

Политическата криза е катализатор на радикализацията в опитите за въздействие на избирателя. Затова ще е интересно да се види на тези избори как цели компактни групи избиратели, които 99% от секцията гласуват за една партия или кандидат, ще се преориентират. Това коментира Калин Славов, изпълнителен директор на „Прозрачност без граници“...

публикувано на 13.09.24 в 10:59

Между 4 и 6% от населението е засегнато от редки болести

Не мога да кажа, че хората с редки заболявания се увеличават, но се подобряват възможностите на медицината за точна диагностика на голям брой от редките заболявания. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив професор Румен Стефанов, председател на Комисията по редки болести към Министерсвтото на здравеопазването и..

публикувано на 13.09.24 в 10:04

"Нощ на ангелите" превръща Пловдив в град на доброто

"Нощ на Ангелите“ отбелязва петото си издание с най-мащабния  благотворителен фестивал, правен до сега. Събитието ще се проведе на 14-ти и 15-ти септември на Гребната база в Пловдив  и разраства мащаба си, за да докаже, че за доброто няма граници.  И  тази година се запазва традицията на 17-ти септември, денят в който почитаме паметта на..

публикувано на 12.09.24 в 15:44

Промените при шофьорския изпит няма да намалят катастрофите

Промените при шофьорските изпити от декември месец няма да допринесат за подобряване на пътната безопасност. Те са козметични, необходими са доста по-големи промени, но няма воля да бъдат предприети. Това коментира Трендафил Маринов от Съюза на автоинструкторите по повод промените в наредбата за придобиване на свидетелство за правоспособност. С..

публикувано на 12.09.24 в 10:29