Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Рестартирай Европа": Ковид - 19 и европейските проекти у нас

Пандемията от коронавирус - възможности и предизвикателства пред европроектите в Пловдив

Европейският съюз определи финансирането на проекти в условия на пандемия за периода 2021 – 2027 година. Като средства за България се предвиждат 16,9 млрд. евро. Проектите, с които се усвояват средствата по различните Оперативни Програми трябва да гарантират изпълнение на основните цели на ЕС и националните приоритети на България. Например, за подцел 5 там е е записано - Европа по-близо до гражданите чрез насърчаване на устойчиво и интегрирано развитие на градските, селските и крайбрежните райони и местните инициативи.

Велизар Петров, изпълнителен директор на Агенцията за регионално развитие с бизнес център за подпомагане на малки и средни преприятия в Пловдив разказва за пловдивския проект STOB regions - Приемственост и трансфер на бизнес в регионите по програма Интеррег Европа. 1 874 169 евро е рамката на финансирато за проекта. Велизар Петров отбеляза, че проблемите с Ковид - 19 налагат те  да се развиват вече година в новата среда. Голяма част от дейностите са в електронна среда, както и онлайн се провеждат срещите с партьорите.

Ковид  - 19 изисква и финансов ресурс и в този смисъл държавата предприе мерки да пренасочи голяма част от средства към мерки, които подпомагат дейности свързани с Ковид. Тези пари бяха взети от проекти като пловдивския, за да бъдат насочени към дейности, които да подпомогнат актулните проблеми с кризата. През първите три години средства за проекта са идвали от програма Интеррег, а днес дейностите са финансират от други източници, или със собствени средства на Агенцията. 

В Пловдив ще бъде изграден регионален хъб за агро-хранителни системи. Заместник - ректорът  на Аграрния университет проф. Владислав Попов съобщи, че този хъб ще обедини няколко живи лаборатории, не само от агросектора, но и многото предприятия от хранително - вкусовата индустрия. Това изтъкнахме и пред Европейския съюз, като новия проект "Плантхелт" ще се прави до 2027 година. Той  е пряко насочен към системно изследване на растителното здраве. Предстои в Пловдив да се изгради централна лаборатория „Плантхелт“ с помощ на новата  оперативна програма „Наука и иновации“ за 17 млн. лева.  

Към хранително-вкусовата индустрия през погледа на науката по време на пандемия от Ковид-19, със заместник-ректора на Университета по хранителни технологии в Пловдив доц. Галин Иванов.  Той съобщи, че работят по нов проект по програма Интеррег Европа , насочен за подобряване на регионалните политики в областта на иновациите в хранителната наука. УХТ е партньор с университети от Нидерланидия, Румъния,  Италия и Великобритания. Проблематиката на проекта е за еколгосъобразността на производството, защото европейското население държи много на качеството на храните, и се интересува от начина на производство. 

Предстоят новите проекти на бизнес, общини и университети, защото възстановяването от пандемията се предвижда да е няколко години. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49