Българската православна църква почита днес църковния празник Неделя сиропустна, наричан от народа Сирни заговезни или Прошка.
Празникът се отбелязва седем седмици преди Великден и една седмица след Месни заговезни, а след него - от утре, започва Великият или Великденският пост.
На Сирни заговезни - преди началото на Великия пост, православните християни за последен път до Великден вкусват млечни продукти и яйца. На трапезата, подредена с подчертано обреден характер, се слагат баница, питка, млин със сирене, варени яйца, бяла халва с ядки, риба.
На този ден се припомнят Христовите думи: "Ако не простите на човеците съгрешенията им, и вашият небесен Отец няма да прости съгрешенията ви". Затова традицията изисква всеки да поиска прошка от хората около себе си - близки и познати - за огорченията и обидите, които волно или неволно им е причинил, както и сам да потърси в себе си сили да прости на тези, които са го наранили.
На Неделя сиропустна в храмовете в страната християните се събират за вечерна служба, след която взаимно се опрощават, като всички - духовници и миряни - си искат един от друг прошка и взаимно си прощават всичко сторено с дума, с дело или с мисъл.
Според народните традиции вечерта на празника при родителите се събират семействата и техните синове, дъщери, внуци, за да заговеят с млечни храни. На Сирни заговезни прошка си вземат по-млади от по-стари, деца от родители, младоженци от кумове - целуват ръка и изричат: "Прощавай, мамо, тате.." - "Господ да прощава, простен да си!", е задължителният отговор.
Веселието по време на вечерта е най-голямо при т.нар. хамкане. След вечерята бабата завързва парче халва, сирене или сварено яйце в края на червен вълнен конец и го разклаща. Децата са насядали на пода и се стремят с уста да захапят парчето храна. Обредът се нарича "люшкане". Бабата запазва червения вълнен конец и с него лекува болестите по агънцата.
Най-характерен обичай за празника е запалването на празнични огньове, наричани Сирнишки. Огънят се пали от момчета и ергени, като се използва "мамуляк" /слама от царевица/ и "черешовина" /кори от черешово дърво/. Огънят се прескача от всички.
Със Сирни заговезни са свързани и кукерските игри.
Временно движението по път II-58 Асеновград – Кърджали в района на Асеновград е ограничено поради катастрофа. Сигналът е получен около 14 ч., уточняват от пловдивската полиция. На входа на Асеновград откъм Кърджали челно са се ударили "Рено" и "Тойота". На място е констатирана смъртта на 56-годишния водач на първата кола, а спътничката му е..
Тир и турски автобус с изтъркани гуми блокираха за известно време движението през Пампорово и Рожен, заяви Адриан Петров, заместник областен управител на Смолян. Движението през двата прохода вече е възстановено, след като са отстранени препречилите пътните платна коли, тръгнали на път без зимни гуми. Аварирал камион на снегопочистваща фирма..
Повече от 4 часа движението по автомагистрала "Тракия" бе затруднено заради катастрофа, станала в района на 57-ми километър посока Бургас. Малко след 14.00 от АПИ съобщиха, че движението вече е възстановено. Джип "кацна" върху средната мантинела на АМ "Тракия" заради катастрофа Припомням, че около 9.30 ч. на тел. 112 е подаден сигнал за..
Заради проливния дъжд, който от сутринта вали в Пловдив, ремонтираната скоро ул. „Даме Груев“ в район Южен се е превърнала в езеро. Кръстовището на „Даме Груев“ с ул. „Охрид“ до читалище „Христо Ботев“ се е наводнило и пешеходци не могат да преминат. Хората вече се шегуват в социалните мрежи, че пространството може да се зариби. Припомням, че..
Катастрофа между джип и ТИР затруднява трафика по магистрала "Тракия" в Пазарджишка област, съобщи говорителят на местната полиция Мирослав Стоянов. Около 9.30 ч. на тел. 112 е подаден сигнал за ПТП в района на 57-ми км на АМ "Тракия", в посока Бургас, на границата между областите София и Пазарджик. Джип, движейки се зад товарен автомобил с..