Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Необходима е втора Инфекциозна клиника в Пловдив

| обновено на 15.03.21 в 16:00

Третата вълна на кризата с  КОВИД-19 е реалност и натискът върху  болничната система вече е факт. Той много сериозно се усеща в УМБАЛ „Пловдив“, където над половината от легловата база за заразени с коронавирус вече е заета, а леглата за интензивно лечение – почти на  100%,  заяви в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив директорът на болницата д-р Динчо Генев. 

Той подчерта, че се наблюдава увеличение на заболеваемостта сред по-младите хора и увери, че лечебното заведение ще увеличи броя на леглата за нови постъпващи, ако това се наложи.

Доктор Генев заяви, че предвид ситуацията в Пловдив е необходимо разкриване на втора Инфекциозна клиника. Ръководсвтото на болницата вече е започнало разговори с институциите за създаването на такова звено в УМБАЛ „Пловдив“. Новото инфекциозно отделение може да се помещава в една от сградите, които са в близост до болницата и в момента са пустеещи.

„Идеята е да има функциониращо инфекциозно отделение при нормални условия, а също и да има един „студен резерв“ с необходимите легла и оборудване, който при възникване на повторна епидемия, да бъде включен в действие“, обясни доктор Генев.

По думите му, това ще бъде един резерв от около 25-30 легла. Има няколко подходящи сгради наоколо, които дори са свързани с основната инфраструктура на болницата. За да се преотстъпят на лечебницата сградите се иска решение на областната управа и МЗ, а финансирането ще се обсъди допълнително, обясни шефът на УМБАЛ „Пловдив“. Според него спряната  имунизация с ваксината на АстраЗенека прилича повече  на своеобразна търговска война. Това вероятно се дължи на факта, че тази ваксина е доста по-евтина, а  ситуацията прилича на „ритане по кокалчетата“.

„България спокойно може да се справи с бързи темпове с имунизацията на населението“, категоричен беше доктор Генев.

Нужни са само регулярни доставки на количествата ваксини. За съжаление, липсата им в момента е проблем на целия ЕС.

Цялото интервю с доктор Динчо Генев можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54