Над 1 000 заявления за подмяна на уредите за отоплителние на твърдо гориво получи Община Пловдив по екологичния й план за действие. Той бе създаден през 2018 със срок на изпълнение до 2023 година на база Програмата за подобрение на качеството на атмосферния въздух, която общинската дирекция „Екология“ изработи през 2017 година.
Преобладават заявленията на домакинства от централната градска част, съобщи за Радио Пловдив инж. Вяра Колева, директор на общинската екология. По думите й, те са твърде малко, тъй като с европейското финансиране от 13 милиона лева печките на твърдо гориво на много повече домакинства от Пловдив ще могат да се подменят.
„Има възможност да се сменят горивните инсталации – на климатик или присъединяване към газопреносната или топлофикационната мрежа; както и преминаване към пелети, което е гориво с максимално КПД – тоест хем се повишава топлината в дома, хем емисите намаляват“, припомни главният еколог на общината.
Подмяната все още не е започнала, тъй като проектът се е забавил заради процедури по обжалване.
„На етап сключване на договор сме и се надявам – ако няма отново някаква жалба в Комисията за защита от конкуренцията – може би до 10 дни ще бъде сключен този договор“ – уточни Колева. До тогава тези над 1 000 заявления се пазят, след което ще бъдат предадени на изпълнителя.
Общината планува и поредна мащабна кампания, за да информира пловдивчани отново за възможността безплатно да подменят неекологичното си отопление. Констатацията на властите е, че 60% от замърсяването на въздуха в Пловдив се дължи на битовия сектор и особено в зимните месеци – на отоплението на твърдо гориво. Хората и в момента могат да подават декларация за включване в програмата, като я попълнят и входират онлайн.
Репортаж по темата може да чуете в звуковия файл.Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..