Всяка една промяна, над която човек не може да осъществи контрол повишава тревожността. Страхът не е само за нашето здравословно състояние и за нашите близки. Тук се намесва един фактор, който все по-осезаемо се наблюдава, а именно – страхът от социалната промяна. Така психотерапевтът Елена Атанасова от КОЦ-Пловдив коментира промените в живота ни, настъпили след появата на COVID-19.
„Тук говорим за едни икономически компоненти. Това е един период, който продължава една година. Хората започват да се тревожат за това как ще могат да продължат напред, как ще си плащат сметките, липсва усещането за стабилност и сигурност, което при всички положения повишава тревожността“, каза Елена Атанасова.
Жертви на страха са и хората с хронични заболявания
Всяка една промяна като увеличаване броя на заболелите или на смъртните случаи повишава тревожността. Неяснотите около Националната кампанията за ваксинация, липсата на ваксини също са фактори, водещи до психологически последици за уязвимите групи.
Изостряне на стреса има и при хората с онкологични заболявания, допълва Елена Атанасова.
„Хората не трябва да пренебрегват в никакъв случай профилактиката. Ако не обръщаме внимание на здравословното си състояние заради страха това след себе си може да доведе до усложняване на определени състояния“, допълва специалистът.
Пандемия е един трдуден педиот, в който сигурността и стабилността ни се срутват. Ако преди години психолозите са наблюдавали една консолидация на взаимоотношенията между хората в момента се отчитат много случаи на единично спасяване и оцеляване. Освен в обществото този процес се наблюдава и в семействата.
За последната една година се отчита увеличаване на разделите в семействата, случаите на домашно насилие и влошаване на взаимоотношенията между хората.
„Самата пандемия отключва постравматичен стрес, който е доста продължителен и от там нататък може да се наблюдават едни по-влошени взаимоотношения, не само по отношение на домашно насилие, но и свързани с раздели на двойките и влошаване на отношенията“, допълни още Елена Атанасова.
От Експертия клуб по икономика и политика (ЕКИП) обявиха днес свое проучване, според което брутното богатство на българите надхвърлят 1 трилион лева. Тук са включени както парите на хората, така и недвижимите имоти. "Включени са най-различни активи, но без земята, инвестиционното злато и криптовалутите", уточни в предаването "Ден след ден"..
Българският туристически съюз работи по създаването на Национален туристически портал. Това ще е интернет платформа, която да улесни туристическите пътувания, както и по-лесното издирване на туристи в беда, разбираме от Васил Николов, който е член на Управителния съвет на БТС. "Това е една сериозна инфомационна система, включваща в себе си..
Митът, че с въвеждането не еврото цените в България ще се покачат драстично, е потвърждение на приципа, че нещо повторено 100 пъти хората започвата с него, каза в предаването "Точно днес" Богимил Николов от организацията "Активни потребители". Като аргумент за обратната той даде пример със страните, които са апрели еврото и в които с годините..
Румъния вече има избран нов президент. Независимият кандидат и кмет на Букурещ Никушор Дан победи с 53,6% от гласовете крайнодесния Джордже Симион, който получи 46,4%. Избирателната активност достигна близо 65 процента. Това е най-голямата избирателна активност на втори тур на президенстки избори и въобще през 21-ви век в Румъния. Изборът..
За да се изравнят заплатите на медицинските сестри в училищата и детските градини в Пловдив с тези в яслите, Община Пловдив трябва да осигури допълнителни 260 000 лева. Това заяви главният скертера на Община Пловдив Ангелина Топчиева по повод информацията от КТ „Подкрепа“, че стартират процедура по Закона за уреждане на колективните трудови..