Напусна ни поетът Борис Роканов. В последните 30 години той даде на Пловдив повече пъстрота и дързост в арт пространството. Освен в литературата Роканов смело навлизаше и в дебрите на други изкуства – все още се коментират неговите проекти „Роканов и Ангелушев“, „Борис Роканов в пловдивската лудница“, "Стих и четка" и редица изяви на този автор в сферата на изобразителното и на модерното изкуство.
По негова идея през 90-те той и няколко журналисти правят „Фани Хил – свръхроман“, който е механична компилация от няколко класически произведения, като е търсена смислова връзка между фрагментите и запазването на някакъв сюжет.
В началото на 90-те той и поетът Ани Илков печатат стихотворенията си на обикновена амбалажна хартия, като я късат и раздават с автограф на почитатели.
Като един истински артист той беше почитан и отричан едновременно. Наричаха го Поета-скитник, Пъстрата птица Роканов, поетически пройдоха, постекспресиониста Роканов, барда-вагабонт...
А самият той беше лишен от всякаква скромност, като позакателно за това е заглавието на една от стихосбирките му: „Великолепни стихотворения от Борис Роканов”.
Откъс от стихотворението на Борис Роканов
Великолепно стихотворение за достъпните възможности на мойта възраст, или цялата истина за моя страх от празниците
...
Почти заспал, почти сънуващ,
аз не зная вярната посока,
ето слънцето, ето и луната,
има празник – няма празник,
днес ще съм любезен, утре – по-такъв.
Само аз и дамите с метлите
мерим улиците и празнуваме –
аз със мисълта да купя лук и чесън,
те пък – празника да изметат.
Сериалите са ми съседи вече,
сапунени герои продават сирене в магазина
и по улиците сричат свойте монолози.
Пак за Коледа изпекох цяла пуйка.
След изключително успешната премиера в Бургас, София и Перник, бургаския художник маринист Светозар Арнаудов – Зари ще представи „Пътешествията на един художник“ и пред пловдивската публика в НБ "Иван Вазов" в петък , заедно с редактора на книгите си – журналистът Христина Чопарова. Събитието ще се осъществява със съдействието на сдружение..
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..