Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българската ваксина е обещаваща, може да се прилага и на спрей

На онлайн форума "Наука за бизнес 2021" предприемачите могат да се убедят, че българската наука създава конвертируем продукт, заяви в интервю за Радио Пловдив проф. Стефан Хаджитодоров, заместник-председател на Българска академия на науките. 

Около 20 разработки са представени по време на форума, в който се регистрираха над 500 участници. "Целта е взаимодействието между науката и бизнеса", посочи професорът.

Той сложи акцент върху представения прототип на българската ваксина срещу COVID-19, която, по думите му, има поне 2 големи предимства. "Българската ваксина може да се съхранява спокойно в най-обикновен хладилник, като може да не се инжектира, а да се приема като спрей. Има и други предимства, но те са по-специфични", посочи още проф. Хаджитодоров.

Той обясни, че за внедряването на българската ваксина, която нарече "обещаваща", е нужно финансиране. "За да продължат експериментите, трябва да се купи апаратура за 120 000 евро, което на фона на досегашните разходи е нищо. А за самото внедряване на българския продукт, ще са нужни около 5 милиона лева", каза още зам.-председателят на БАН.

Проф. Хаджитодоров разказа и за разработката на PCR тестове за откриване на патогени, които да бъдат внедрени в производството. "Предимствата им са, че са доста по-евтини и с много висока степен на достоверност", посочи той.

Интерес предизвиква и специално устройство за обеззаразяване на въздуха от вируси и бактерии с ултравиолетова светлина, разработено от Централната лаборатория по приложна физика към БАН, ситуирана в Пловдив.

Цялото интервю на Антоанета Петричанска с проф. Стефан Хаджитодоров е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58