Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Авиобаза Граф Игнатиево почете своя 91-годишен ветеран

В Авиобаза Граф Игнатиево с прочувствена и тържествена церемония бе почетен  достолепен ветеран, сочен от самите летци там като  "живата история"  на първите дни  на съвременната ни бойна авиация от епохата на реактивните самолети. Запасният подполковник Ангел Кибарски  е един от първите летци, усвоили реактивните самолети в България на летище Граф Игнатиево през далечната 1951 г.

Той е роден на 18 март през 1930 г. в пловдивското село Борец. 

За пръв път се „докосва“ до самолет  на тогавашното летище Граф Игнатиево, където постъпва като ученик – летец  в аероклуба през 1949 г. В края на обучението си  там и с цели 23 часа нальот, първата крачка в авиацията за него вече е направена.

Следва пълното обучение в НВВУ Долна Митрополия, транировки, облитания, теоря и практика.

В живота на Ангел Кибарски настъпва първият важен момент – избран е в малобройната група привилегировани български пилоти  за обучение на реактивен самолет в тогавашния СССР. 

Започнали обученето си с минимален опит и на витлови самолети, българските летци  уверено усвояват реактивните изтребители ЯК-23 и МиГ-15.

Завърнал се в края на 1951 г. в България, Ангел Кибарски е сред петимата летци  у нас, поели първите бойни  дежурства в небето с реактивни самолети от ново поколение.

Следват още тренировки и трупане на безценен летателен опит.

На него разчита тогавашният командир – инструктор полковник Калпакчиев, при извършването на първото демонстративно катапултиране от учебен МиГ-15.

Днес Ангел Кибарски разказа и допълнение към тази история – за второто си катапултиране, вече не учебно и не тренировъчно, а принудително, след ситуация, която сам той определя като своя непростима грешка във въздуха.

"И до днес не мога да си простя загубата на безценната бойна машина", разказа  безспорният въздушен ас.

За срещата с 91-годишния ветеран в Авиобаза Граф Игнатиево пристигнаха висши  офицери и  командващият  Военновъздушните сили генерал-майор Димитър Петров.

Чуйте и вижте още във видео-репортажа:

Въздушните асове на България


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56
Боряна Ботева

Само у нас онкоболните плащат биомаркерната диагностика

Достъпът на онкоболните до биомаркерната диагностика е ограничен. Защо представителят на пациентските организации в надзора на Здравната каса не подписа анекса към Националния рамков договор (НРД)?  Според Боряна Ботева, председател на Сдружение за развитие на българското здравеопазване, неподписването от страна на пациентския представител в..

публикувано на 23.05.25 в 11:08

Три факултета на ПУ и институции с усилия срещу трафика на хора

Борбата с едно от най-тежките престъпления срещу личността – трафика на хора – е темата на форум по съвместна инициатива на Факултета по икономически и социални науки, Юридическия факултет и Педагогическия факултет на Пловдивския университет, както и Националната комисия за борба с трафика на хора, Фондация „Кампания A21“ и студентската..

публикувано на 23.05.25 в 06:12