В Авиобаза Граф Игнатиево с прочувствена и тържествена церемония бе почетен достолепен ветеран, сочен от самите летци там като "живата история" на първите дни на съвременната ни бойна авиация от епохата на реактивните самолети. Запасният подполковник Ангел Кибарски е един от първите летци, усвоили реактивните самолети в България на летище Граф Игнатиево през далечната 1951 г.
Той е роден на 18 март през 1930 г. в пловдивското село Борец.
За пръв път се „докосва“ до самолет на тогавашното летище Граф Игнатиево, където постъпва като ученик – летец в аероклуба през 1949 г. В края на обучението си там и с цели 23 часа нальот, първата крачка в авиацията за него вече е направена.
Следва пълното обучение в НВВУ Долна Митрополия, транировки, облитания, теоря и практика.
В живота на Ангел Кибарски настъпва първият важен момент – избран е в малобройната група привилегировани български пилоти за обучение на реактивен самолет в тогавашния СССР.
Започнали обученето си с минимален опит и на витлови самолети, българските летци уверено усвояват реактивните изтребители ЯК-23 и МиГ-15.
Завърнал се в края на 1951 г. в България, Ангел Кибарски е сред петимата летци у нас, поели първите бойни дежурства в небето с реактивни самолети от ново поколение.
Следват още тренировки и трупане на безценен летателен опит.
На него разчита тогавашният командир – инструктор полковник Калпакчиев, при извършването на първото демонстративно катапултиране от учебен МиГ-15.
Днес Ангел Кибарски разказа и допълнение към тази история – за второто си катапултиране, вече не учебно и не тренировъчно, а принудително, след ситуация, която сам той определя като своя непростима грешка във въздуха.
"И до днес не мога да си простя загубата на безценната бойна машина", разказа безспорният въздушен ас.
За срещата с 91-годишния ветеран в Авиобаза Граф Игнатиево пристигнаха висши офицери и командващият Военновъздушните сили генерал-майор Димитър Петров.
Чуйте и вижте още във видео-репортажа:
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..