В писмо до МОН, част от Регионалните центрове за приобщаващо образование в страната се обявиха тази седмица срещу промените в правилника за дейността им. Синдикалните организации имат опасения от предстоящото прехвърляне на права на Регионален център – София по отношение на останалите региони.
Според предложените текстове директорът на столичния център осъществява мониторинг на национално ниво на дейността на директорите на центровете в страната. Това наблюдение касае планирането и организирането на допълнителната подкрепата за личностно развитие на децата и учениците, поддържа информация за броя на педагогическите специалисти и планира квалификационната им дейност.
"Мотивите за избора на Регионален център София – град са дискриминационни, фаворизиращи конкретна институция и създаващи усещането, че „всички останали са изоставащи, второстепенни и нуждаещи се от допълнителна подкрепа за развитие", каза Зорница Стоянова, психолог от 12 години в центъра в Пловдив.
„Създаването на още едно управленско звено между първостепенния разпоредител, в лицето на МОН и Регионалните центрове за подкрепа процеса на приобщаващото образование, крие риск от увеличаване на бюрокрацията, загуба на регионалните цели, снижаване на креативността, иновативността и предприемчивия дух“, се казва във възражението до просветното министерство.
"Готвените новости крият риск от увеличаване на бюрокрацията, загуба на регионалните цели и снижаване на креативността“, категорични са от пловдивския център. В него се обучават над 550 деца, които имат нужда от специална програма, допълваща тяхното развитие.
За проблемите, разговор с психолога Зорница Стоянова, която работи с най-малките деца със специални образователни потребности. Повече може да чуете от интервюто, в звуковия файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..