Кога ще преборим стръмната кривата на заболеваемост с Ковид-19, за трети път, прогнозата е на математика Лъчезар Томов, предовател в НБУ, един от учените, които през януари предупредиха, че се очаква по-висока вълна на болни от Ковид-19.
Томов каза, че се вижда началото на ефекта от връщането на учениците вкъщи.
"Започна да спада репродуктивното число, макар че и днес над 4 000 са случаите на Ковид-19, то още нямаме представа колко точно е навлязъл британският вариант у нас", каза Томов. Той посочи, че очаква случаите да започнат да спадат в края на следващата седмица, когато ще се наблюдава и максимумът при хоспитализираните пациенти. Те са значително в по-млада възраст, отколкото при втората вълна. Средната възраст вече е 50 години. Очаква се смъртността при тази вълна да бъде по-ниска.
Учениците и децата, училището и ролята в условията на пандемия от ковид-19: "Децата до 12 години боледуват в голяма степен безсимптомно и много по-трудно се хваща инфекцията при тях, въпреки че пренасят вируса, докато например тези от учениците на 15 и 16 години се третират като възрастните, и те боледуват със симптоми и също допринасят за развитие на заболяването. Добре е, че има ограничения към този момент, специално за децата и учениците. Британският щам е доста по-заразен от предишните варианти. Има значително повече болни ученици при тази вълна, в сравнение с предишните."
"Четвърта вълна може да има от занзибарски вариант", смята Лъчезар Томов. Той допълни: "Бъдещето не е каквото беше, правим сценарии при определени условия, и мога да прогнозирам някакво начало на колективен имунитет у нас през август, ако се проведе ваксинация. Хората ще се уморят да стоят вкъщи и ще решат да се ваксинират. Ще дойдат над 2 млн. дози ваксини. Ще има много опции."
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..