Проблемът със заплащането на пулмолозите от доболничната помощ остава нерешен вече три месеца, въпреки поредицата писма до Министерството на здравеопазването и НЗОК.
Българското дружество по белодробни болести настоява за достойно заплащане на пулмолозите в новия пик на пандемията. Това е особено актуален проблем за малки градове, където тези специалисти все още не са признати като медици на първа линия и не получават допълнителното възнаграждение от 1000 лева.
Доц. д-р Владимир Ходжев, председател на УС на БДББ споделя огорчението на пулмолозите от забавената реакция и нерешения проблем: „Ние очаквахме бързи действия от Министерството на здравеопазването и промяна на разпоредбите. Това не се случи. Междувременно получихме горещата подкрепа на лекарската колегия на исканията ни за достойно заплащане на всички пулмолози на първа линия срещу COVID-19. Колегите медици ни подкрепят в многобройни коментари, споделяния и харесвания на публикациите ни в социалните мрежи и медиите в защита на правото на пулмолозите, работещи само в доболничната помощ, да бъдат признати за медици на първа линия и да получат допълнително месечно възнаграждение за рисковия си труд в размер на 1000 лв. Ние продължаваме да настояваме българските пулмолози, които всеки ден преглеждат лице в лице болни от COVID-19 в кабинетите на доболничната помощ, незабавно да бъдат приравнени до останалите медици на първа линия.“
За проблема Живка Танчева разговаря с пулмолога от Велинград д-р Елена Шопова. Тя разказа за работата им и за развитието на заболяването Ковид - 19 в третата вълна. Пуломологът съобщи, че вече цели семейства идват при специалистите за прегледи с двойни пневмонии.
Вариант 2 не затрудни днес зрелостниците на втория държавен зрелостен изпит по профилиращ предмет. В Пловдив областта на него се явиха над 2100 ученици. Останалите 2700 са от професионалните гимназии и училища, където се явяват на изпит по професията, която учат. Проверихме какви са настроенията в двете езикови гимназии - Руската и..
Достъпът на онкоболните до биомаркерната диагностика е ограничен. Защо представителят на пациентските организации в надзора на Здравната каса не подписа анекса към Националния рамков договор (НРД)? Според Боряна Ботева, председател на Сдружение за развитие на българското здравеопазване, неподписването от страна на пациентския представител в..
Борбата с едно от най-тежките престъпления срещу личността – трафика на хора – е темата на форум по съвместна инициатива на Факултета по икономически и социални науки, Юридическия факултет и Педагогическия факултет на Пловдивския университет, както и Националната комисия за борба с трафика на хора, Фондация „Кампания A21“ и студентската..
С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит. Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..
Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“. Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май..