Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еврейският празник "Пèсах" е в разгара си

"Пèсах" не трябва да се бърка с "Великден", казва Кристиян Ангелов - координатор на младежките програми към обществото на евреите "Шалом" в Пловдив. 

"Този празник е най-вече за свободата, за "Изхода", за освобождаването на нашите предци от земите на египтяните. Преди повече от 2000 години евреите са били роби в Египет, като постоянните борби, довеждат до това фараонът да реши да ни освободи, но ни дава само един ден, за да си тръгнем. Така гласи историята" споделя Кристиян Ангелов. 

"След това Мойсей предвожда народа ни из пустинята цели 40 години, за да може поколението да се смени и робското самосъзнание да изчезне" уточни той. 

"В момента сме в 8-те дни на празника (27.03-04.04), като първата вечеря от празника се нарича "Седер" или "Седерна вечеря". По време на вечерята ритуалите, които се извършват, напомнят на последните дни преди и първите дни след "Изхода" на еврейския народ от Египет". 

"Например, по време на "Пèсах", ние ядем само безквасов хляб, който не съдържа мая. Този хляб, наречен "Маца" е основна част от "Седерна вечеря", защото това е хлябът яден от предците ни, тъй като е възможно да бъде приготвен за малко време, точно колко са имали евреите при напускането на Египет" - споделя развълнънувано младежкият координатор. 

"Пèсах" е празник, който успява да сплоти семейство, тъй като свободната воля и възможността за осъзнаване на свободата водят точно до това. Ние имаме пример и време за осмисляне на тази дума" - разказа Кристиян Ангелов. 

"Ако не се намирахме в пандемия - почти цялата пловдивска еврейска общност щеше да се събере на "Седерната вечеря". Не мога да опиша колко е вълнуващо да видиш толкова много хора да пеят, да танцуват и да се забавляват" завърши младото лице на ОЕ "Шалом".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" за мъдростта и глупостта народна

Мъдрост, остроумие, хумор - това са пословиците и поговорките. Няма как да отречем, пребогати сме на тези народни изречения. Та как ни рисуват? И защо след като сме достигнали до такава мъдрост, че "Кладенец не се комае, когато ожаднееш", месец след мезец, година след година, век след век - все това правим. С проф. Мария Шнитер се питаме народът..

обновено на 03.05.25 в 09:00

Представят 2 концерта на Шопен в Дома на културата

Виртуозният пианист Михаил Плетньов представя два концерта на Шопен тази вечер в Дома на културата „Борис Христов“. Заедно с него на сцената излиза и оркестъра на Опера Пловдив.  Диригент ще бъде Диан Чобанов. Михаил Плетньов е направил промени по оркестрацията на Шопен.

публикувано на 02.05.25 в 05:44

Почитаме паметта на Св. цар Борис Покръстител

На 2 май Българската православна църква почита паметта на Св. цар Борис - Михаил - Покръстител на българите.  На 2 май през 907 година умира цар Борис Покръстител, един от най-великите български царе. Той е наречен равноапостолен светец.  Пловдивският митрополит Николай ще  възглави архиерейска света литургия в храм "Св. цар Борис-Михаил" в град..

публикувано на 02.05.25 в 05:41

Видин Сукарев представя книгата си "Архив на Райчо Николов"

Премиера на книгата „Архив на Райчо Николов в Регионален исторически музей – Пловдив“ от доц. д-р Видин Сукарев ще се състои тази вечер в Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив. За автора и неговия труд ще говори д-р Петко Георгиев. За автора: Видин Сукарев е роден в Пловдив на 13 май 1977 г.  Завършва специалност „История“ във..

публикувано на 30.04.25 в 09:21

Илия Михайлов с премиера на книгата си "Лично"

Премиера на новата си книга „Лично“ ще направи тази вечер писателят Илия Михайлов в Дружеството на пловдивските писатели.  Редактор на книгата с импресии и стихотворения е Стоян Терзиев, който ще бъде и модератор на срещата. „Първото ми впечатление за този автор е неговата искреност – без всякакъв оттенък за плахост от това рисковано..

публикувано на 30.04.25 в 06:34