Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Генетичната генеалогия и родовите връзки

| обновено на 29.03.21 в 16:46
Мариян Иванов, д-р по теоретична физика от Университета в Кьолн
Снимка: Nonverbal | Bildkommunikation

Всички сме свързани и все повече научни доказателства, ни водят към това. Темата за генетичната генеалогия и родовите връзки провокира желанието ни да потърсим повече информация за начина, по който се случват нещата. Информация, базирана на научна основа. Информация свързана с нашите български корени, с балканските ни гени и общото ни минало. 

Казват, че само на български думата „природа“, може да се разбира и като „при рода“, при своя род и групата, към която принадлежиш. А, в природата няма нищо случайно и нищо безполезно.

Мариян Иванов е пловдивчанин, който над 20 години живее в Германия. Женен, с две деца. Той е доктор по теоретична физика, от Университета в Кьолн, преподавател в училище. От 7 години, Мариян Иванов се занимава активно с темата за гените и родовите връзки, и заедно с още с 4-ма българи е администратор на проекта „Central Balkan Mountains DNA Project“.

В неделния „Шейкър“, с  него си говорим за видовете генетични тестове, за възможностите, които те ни дават, за родовите ни връзки и за генетичната генеалогия, като такава. Въпросът, с който започваме разговора е свързан с началото на неговата работа и интереса му, по тази тема. 

Чуйте повече, в прикачения файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Гергана Балабанова показва "Отвъд погледа" в "Лабиринт"

Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..

публикувано на 18.02.25 в 13:13

Среща с поета Кръстьо Раленков в "Петното на Роршах"

Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете,  Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл.  Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година.  Модератор ще бъде..

обновено на 18.02.25 в 06:30

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ в Раковски.

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски.  Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев.  В експозицията ще бъде показан  и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България. 

публикувано на 18.02.25 в 06:30

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12