Европейският инструмент за временна подкрепа за смекчаване на рисковете от безработица при извънредни обстоятелства (SURE) е достъпен за страните от ЕС, които трябва да мобилизират значителни финансови средства за борба с отрицателните икономически и социални последици от пандемията от коронавирус на своя територия. Чрез него може да бъде предоставена финансова помощ в размер до 100 милиарда евро под формата на заеми от ЕС за засегнатите държави членки, за да се справят с внезапно увеличение на публичните разходи с цел запазване на заетостта. Като страна членка на ЕС България също има тази привилегия и заинтересованите страни вече се възползват от финансовия стимул.
Преди дни доклад на ЕК потвърди успеха на инструмента SURE за защитата на доходите и работните места. В него се заключава, че SURE е смекчил успешно сериозното социално-икономическо въздействие, произтичащо от кризата с COVID-19. Той е спомогнал да се гарантира, че безработицата в държавите членки бенефициери по време на кризата е нараснала значително по-малко, отколкото по време на световната финансова криза, въпреки по-голямото намаление на БВП. Разяснения за механизма SURE дава Искрен Ангелов - началник на отдел „Активна политика на пазара на труда“, дирекция „Политика на пазара на труда и трудова мобилност“ към МТСП.
„За първи път в своята история ЕК емитира социални облигации на капиталовите пазари, за да набере средства, които да допринесат за запазване на работните места по време на кризата. Според доклад на ЕК, публикуван на 22.03. се посочва, че вече са разпределени около 90% от общо 100-те милиарда евро по линията на иструмента. Също така в доклада се посочва, че благодарение на високия кредитен рейтинг на ЕС държавите членки са спестили приблизително 5,8 милиарда евро от лихвени плащания, тъй като са използвали SURE, а не са емитирали сами държавни дългови инструменти", посочи Ангелов.
Според доклада на Комисията през 2020 г. инструментът е подпомогнал между 25 и 30 милиона души. Това представлява около една четвърт от общия брой на заетите лица в 18-те държави членки бенефициери. В него също така се оценява, че между 1,5 и 2,5 милиона предприятия, засегнати от пандемията от COVID-19, са се възползвали от SURE, което им е позволило да задържат своите работници.
България е одобрена за заем по инструмента SURE в размер на 511 млн. евро. Страната ни е сред 7-те страни в Европа с възможност за заем до 1 млрд. евро.
„Изключително важно е да се подчертае, че тезифинансови средства не са безвъзмездни, а са заеми за страните, чрез които те реализират своите социални политики за запазване на работните места и доходите на трудещите се. Средствата от 1 млрд. на практика покриват разходите от ръджавния бюджет за реализиране на така наречената мярка 60/40. По последни данни изразходваните средства до момента са в размер на 987 млн. лева.“
Преди няколко дни от КНСБ оповестиха, че България е на последно място по усвояване на средства от инструмента „Шуър“. От синдиката цитираха последните данни на Европейската комисия, че страната е усвоила 500 млн. евро. За сравнение съседна Румъния е усвоила 4 млрд. евро., каза икономистът гл. ас. д-р Любослав Костов от Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ.
„Според мен бидейки инструментът SURE продължаващ все още и имаме все още възможност да се възползваме от него ако в момента сме на послдно място то през 2021 година трябва една малко по-аквитна икономическа политика да водим, тъй като имаме възможноста, просто за момента липсваше политическата воля и амбиция, за да се възползваме от него. Тъй като това са почти нулеви заеми, които като ги върнем след време, отчитайки инфлацията и реалната покупателна способност на хората реално ще върнем по-малко в реални изражения. Така че според мен трябва да се възползваме от инструмента SURE през тази година, за да може да излезем по-бързо от кризата тъй като до момента правителството беше някак си една идея по-консервативно от гледна точна на използването на всички европейски механизми за финансиране", посочи икономистът от КНСБ.
Голям процент от работодателите в България вече са се възползвали от финансовите възможнисти на инструмента SURE.
По мярката 60/40 са най-много запазените работни места на работниците и служителите наети в преработващата промишленост – над 166 000 или 44% от общия брой на подкрепените лица. Следват секторите хотелиерство и ресторантьорство с над 67 000 работници и служители или 18% от всички лица. И сектор търговия и ремонт на автомобили са над 46 000 наети лица или 12% от общия брой. Около 30 000 са запазените работни места в сектор транспорт, над 10 000 са работните места в сектор строителство и сектор култура и спорт.
Заявления за кандидатстване за финансова помощ по европейските механизми се подават във всички дирекции на бюрата по труда в страната. До 15 април всички желаещи могат да подадат заявление за изплащане на финансови средства за периода от 1 януари до 31 март. А след 15 април кандидатите ще могат да подават завления за периода от 1 април до 31 май тази година.
Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..
Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател. Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен! По думите му, този..
Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..
На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..
Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..