"Те в друга държава ли живеят? Как така социолозите пропуснаха да кажат преди изборите, че Слави може да регистрира втори резултат", попита Радева, като отбеляза, че единствено „Галъп“ са успели да уловят второто място на ИТН на изборите.
"Победата на Слави не беше прогнозирана заради политическа коректност към етикетите и неадекватен анализ на ситуацията", добави Мира Радева. "Слави Трифонов събира толкова хора на концерти, има толкова последователи и фенове и да се твърди, че човек като него е чалгар, а не политик е наистина абсурдно. Затова смятам, че избирателите имат по-дълга памет, отколкото на анализаторите".
Мира Радева подчерта, че ИТН е мижело да постигне и по-добър резултат, ако ситуацията беше по-различна. "Ако можеха да правят концерти, както по време на референдума през 2016 година, резултатът им щеше да е още по-добър. Младото поколение гласува за промяна, за една партия, която не е свързана със статуквото, гласува за ИТН. ГЕРБ е партия на средното поколение, а БСП на възрастните хора. Тове са поколенчески разломи", коментира Радева.
Тя обясни още, че Слави Трифонов е мобилизирал в най-голяма степен протестния вот. "Той направи бавна и многогодишна заявка, още от 2016-а година, че е различен и че ще преразгледа политическата конюнктура. И ако ИТН успее да въведе мажоритарната система, това ще е истински кардинална промяна".
Мира Радева посочи, че според резултатите, математически ГЕРБ и ИТН постигат мнозинство и не им е необходим трети за нов кабинет. "Има линия на допирна точка между тях - мажоритарният вот. Ако те се споразямеят на тази база, биха могли да направят кабинет".
Животът на този кабинет, посочи Радева, може да е само за година, докато се случи тази кардинална промяна – мажоритарният вот. "Не прогнозирам, само анализирам нещо, което съм твърдяла и преди и казвам, че това е възможно. Борисов предложи да се смирим и да се направи програмно правителство и на мен това ми изглежда съотносимо към цялостната идеология на идеите на партията на Слави Трифонов".
"Не казвам, че ще стане, но е възможно, защото Слави винаги е искал да промени политическата система, чрез мажоритарни избори", каза в заключение Мира Радева.
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..