Пловдивският живописец Иван Чакъров отбелязва своята 50-та годишнина с ретроспективна изложба в Градската художествена галерия – Зали за временни експозиции на ул. „Княз Александър I“№15, първи етаж.
Тя се открива тази вечер, от 17:00 до 19:00 часа, при стриктно спазване на противоепидемичните мерки.
Под заглавието „Лица“ художникът представя селекция от творби, които е създавал през различни периоди, като доминират портретите. Това са и най-скоро рисуваните от него картини – лицата на най-близките до художника хора.
За творческия си метод авторът споделя: „Живописта в най-чистия й вид винаги ме е вълнувала и продължава да ме вълнува. Винаги си представям картината, която започвам. Тя е в главата ми. В процеса на работа тя се променя малко или пък изцяло и смятам, че това е правилният начин. Вероятно проектът за композицията не трябва да бъде изяснен докрай, за да има възможност за импровизация.“
Иван Чакъров не смята, че пандемичната обстановка се е отразила на темите и сюжетите на картините му, защото те са мислени в един по-дълъг период от време. За отдавнашните си предпочитания той казва: „Много харесвам праисторическото изкуство с великолепната живопис и пластики на животни. Може би това е причината да рисувам животни, в един не малък период от време“.
Изложбата „Лица“ ще продължи до 25 април.
Иван Чакъров е роден на 20.03.1971 г. в Пловдив. Завършва „Живопис“ в Националната художествена академия в София при проф. Теофан Сокеров.
Възпитаник е на Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив.
2000, 2001 – Първа награда за живописен етюд от Академичен конкурс „Марин Уста Генов”
2017 - Награда за живопис на Дружество на пловдивските художници
В момента преподава живопис и рисуване в НГСЕИ - Пловдив.
След дни ще отбележим 175 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов. По този повод, тази събота "Срещите" ви припомнят за медальона, който английската благородница лейди Емили Ан Странгфорд сваля от гърдите си и подарява на 26 годишния тогава Вазов през 1877 година. И това е първата му литературна награда. По-късно..
Съвместна дипломна изложба „Онова, което остава“ откриват в Пловдив студенти от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ (АМТИИ), съобщават от висшето учебно заведение. По думите им експозицията е част от защитата на студенти от образователно-квалификационна степен „Магистър” в специалност „Фотография“ и е..
С послание за мир, почерпка и автентичен дервишки танц мюсюлманската общност в Пловдив отбелязва Деня на ашурето. Празникът ще се състои по обед пред Джумая джамия и се счита за обща ценност на всички религии. Според традицията на този ден се вари и раздава ашуре с послания за солидарност, разбирателство, състрадание и толерантност...
18 представления съдържа 29-ото издание на театралния фестивал „Сцена на кръстопът“, чийто домакин е Пловдивския театър от 10-и до 21-и септември. Короната в афиша на форума е гостуването на спектакъла „Разстоянието“ от най-стария театрален фестивал в Европа „Авиньон“, Франция. Текстът и режисурата са на Тиаго Родригес, който ще..
Директорът на Регионалния исторически музей в Пазарджик Борис Хаджийски представи новата изложба , която се открива в техните зали. В програма "Точно днес" и повече за предстоящото археологическо лято на Юнаците . Борис Хаджийски каза, че от 18.00 часа в централната сграда на музея, пл. „Константин Величков“ № 15, ще бъде открита изложба,..