Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Втвърдените позиции от изборите препятстват диалога

„Българските избиратели дадоха  израз на волята си за промяна на статуквото, но не посочиха формулата, чрез която то да бъде сменено“. Това заяви  Светослав Малинов – ръководител на факултет „Политология“ в СУ „Климент Охридски“.

По думите му, автентичните прогнози за бъдещия Парламент ще могат да бъдат направени, когато може да се анализира държанието на партиите в следващите 2-3 седмици.  Като аргумент той подчерта, че директно трябва да се готвим за нови избори, ако всяка от партиите следва заявеното от нея поведение малко преди деня на вота.

„Ако все пак започнат компромиси и да се прокрадват нови аргумени, това ще проличи. Въпросът не е дали този Парламент ще изкара мандата си - няма да може! Въпросът е дали предсрочните избори ще бъдат почти мигновени или ще бъдат отложени с година и половина“.

Като проблем, Малинов посочи неизвестността от това, как ще работят институциите в условията на нестабилност и пандемия. Желанието да има Правителство е теоретично, но няма желаещи не само да правят коалиция, а  - да си партнират на минимално парламентарно ниво. „Отговорността е на ГЕРБ. Лошо е за една демокрация, когато партията, която е победила, няма никакви партньори!“

За възможностите за съставяне на Кабинет,  Малинов посочи, че процесът е регламентиран и българската Конституция е много ясна и добра, но сега се налага по-различно мислене. "Партиен лидер няма да може  да бъде кандидат за премиер, нито ще може да има доминирано от партия Правителство.

„Ще трябва хем да се използва политическата подкрепа през Парламента, хем кандидатът за премиер да не бъде онзи разпознаваем политик, с който сме свикнали през последните години. Партиите трябва да се разчупят и да помислят могат ли в условията на пандемия да направят нови избори“.

Четвърти кабинет „Борисов“ няма да има, но въпросът е кога ще бъдат следващите избори. Избирателите  трябва да свикват, че някакви компромиси трябва да се правят, не само заради властта.

„От един момент нататък всичко трябва да стане ясно и това не може да бъде избегнато. В момента все още втвърдените позиции от изборите пречат на нормалния диалог“. 

Малинов нарече "популистко поведение"  подкрепата за  ИТН на Слави Трифонов. Феноменът е типичен за цяла Европа, но у нас той е с отслабваща сила, защото предишното му избухване бе самият Бойко Борисов, заяви Малинов.

Чуйте цялото интервю от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52