Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борисов започна политическия пазарлък

Проф. Пламен Киров
Снимка: БГНЕС

"Този филм сме го гледали края на миналата година, когато беше това фиаско с предложението за Велико Народно събрание и нова Конституция" така коментира изявлението на министър-председателя, бившият конституционен съдия проф. д-р Пламен Киров. 

"В правния мир свикването на Велико народно събрание създава предпоспоставки за по-труден контрол, което в едни времена на криза и политическа несигурност може да доведе до хаос в държавата" смята Киров. Според него този път номерът няма да мине, защото "вече веднъж тази карта е играна, с цел да се удължи живота на изхабеното 44-то Народно Събрание".

Преподавателят в СУ "Климент Охридски" продължи с това, че "предложението просто се хвърля, за да се замъгли политическият хоризонт. "ГЕРБ" сигурно ще предложат кабинет, макар и да знаят, че ако не намерят парламентарна подкрепа, този опит ще се провали. Тогава ще се премине към втората политическа партия по сила - "ИТН". Премиерът вече предложи нещо - 10 депутата. Това е началото, от страна на "ГЕРБ", на един политически пазарлък".

Пламен Киров определи предложенията на Бойко Борисов, като "доста грубовати", защото не включват възможния вариант за предоставяне на мандат в ръцете на трета политическа. 

"Ние имаме нагледни примери, в които точно третия проучвателен мандат приключва с успех ,така че екипът на Министър-председателя е напълно наясно с този сценарий и не е случайно пропуснат." 

"Идеята за Велико Народно събрание поставя каруцата пред коня" коментира бившият конституционен съдия. "Първо трябва да се изработи проект за Конституция, той да бъде внесен в Парламента, да се обсъди и тогава да се гласува. Освен това, когато парламента гласува за свикването на ВНС, тогава действащият парламент се разпуска предсрочно. Аз не мисля, че ще има много желаещи това да се случи". Според Пламен Киров "ГЕРБ" едва ли ще намерят подкрепа за свикване на ВНС. 

"Важно е да се уточни, че в момента хората живеят с една стара представа за този тип Народно събрание. Избирането на ВНС не включва мажоритарно избрани 200 депутата, а напротив, в глава девета на Конституцията е ясно посочено, че изборите за ВНС се извършват по общия ред, който е редът на пропорционалния вот, какъвто имаме за Обикновено Народно събрание".

Пламен Киров смята, че ако се стигне до предсрочни избори новоизбраният Парламент няма да има време за приемане на нов Изборен кодекс. "Обаче трябва да кажа, че този изборен кодекс, който е приет през 2013 г. е безкрайно несполучлив с оглед законодателните решения, които предлага. Тук да ме прощава Мая Манолова, но тя трябва да си понесе политическата отговорност, защото тя беше мотора зад този кодекс". 

Чуйте цялото интервю с проф. д-р Пламен Киров в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Руси Чернев в "Добро утро, ден!"

В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица ни гостува известният пловдивски журналист Руси Чернев, който започва кариерата си случайно, на 26 години, но бързо напредва в йерархията. Руси Чернев е бил дългогодишен главен редактор на вестник „Марица“, а сега управлява собствен сайт –Plovdiv dayli. Той има точна диагноза не само на..

обновено на 02.05.25 в 17:03

За вода от Арда Гърция трябва да ни компенсира с ток през зимата

Министерският съвет одобри Съвместна декларация между правителствата на България и Гърция за използването на водите на река Арда. Страната ни ще предоставя на Гърция вода за напояване от река Арда за още пет години, докато съседите ни изградят свой язовир. След този период двете страни ще преразгледат декларацията. Гърция се ангажира да..

публикувано на 02.05.25 в 17:00

Пловдив има пълния капацитет да е столица за винен туризъм

След като по-рано тази година се разбра, че Пловдив ще е домакин на Деветата глобална конференция за винен туризъм , днес се състоя  и формалното одобрение за проявата  с подписите на министъра на туризма Мирослав Боршош и и генералният секретар на специализираната агенция към ООН Зураб Пололикашвили.   За ползите от домакинство на такъв форум..

обновено на 02.05.25 в 16:29
Диана Георгиева

БАПЗГ ще отстоява пред НЗОК да е в помощ на пациента

Амбулаториите по здравни грижи на медицинските сестри и акушерките да получават директно финансиране от Здравната каса поиска професионалната им огранизация. На това се противопоставиха от Българския лекарски съюз (БЛС) с основен аргумент, че така се нарушава субординацията, при която лекарят ръководи лечебния процес.  Според Диана Георгиева -..

публикувано на 02.05.25 в 16:26

Социалните медии влияят негативно върху журналистиката

Призив за обществена подкрепа на журналистическия труд отправя Асоциацията на европейските журналисти в България по повод 3 май – Световния ден на свободата на печата. Междувременно излезе и годишният индекс на организацията „Репортери без граници“, в който България пада от 59-о на 70-о място по свобода на медиите. „ Когато..

публикувано на 02.05.25 в 15:56