Колекцията съдържа над 300 рисувани експоната, свързани с културното наследство и природните богатства на Люксембург. Изложбата е разделена на различни теми, които са част от историята и традициите на херцогството: архитектура; региони, градове и общини; институции, важни годишнини и международни събития; светци покровители на занаяти и графства. В тези раздели има мини-колекции и подтеми, за да може да се онагледи историческият разказ.
Богатото архитектурно наследство е представено в сувенирните чинии с множество изображения на замъци, превърнали се в своеобразна емблема на Люксембург. В страната има запазени над 100 замъка от Средновековието, част от които са туристическа дестинация, а останалите се обитават и до днес. Друга гордост са изображенията на различни градове, емблематични сгради и мелници.
Географски региони, градове и общини са следващото тематично ядро в изложбата, което представя селища, културни паметници, градски символи и поминъци по долината на река Мозел. Особено атрактивни са сериите, представящи формированията на армията и полицията, както и серията „Лак-де-ла-От-Сюр“, представяща северозападната част на херцогството, чиято територия е част от националния парк на Люксембург От-Сюр.
Велико Херцогство Люксембург е едно от родните места на компанията Villeroy&Boch. Още през ХVІІІ в. майсторите Бох и Вилероа, независимо един от друг създават фабрики за порцелан и изображения върху него с печат. През 1836 г. двамата собственици Бох и Вилероа подписват споразумение за създаване на съвместно предприятие под името Villeroy&Boch. Днес компанията е крупен производител на керамика, фаянс, порцеланови изделия, стъкло, църковна утвар и др. Има представителства в 125 страни в света и 14 завода в Европа, Азия и Америка. Порцеланът и керамиката, произведени от Villeroy&Boch са обект на колекционерска страст по цял свят.
Повече за уникалната експозиция можете да чуете от интервюто с Грозделина Георгиева в звуковия файл.
Образователната програма на изложбата „История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“ в галерия "Капана" продължава и тази седмица. От 15.00 часа днес в галерията ще се проведе и първият кураторски тур в изложбата. Кураторът Пламен В. Петров ще води публиката в експозицията, разкривайки някои от скритите..
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..
Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..