Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Навлизаме в нов електорален и политически цикъл

„Безкрайно много уважавам социологическия подход и смятам, че той дава добри моментни картини. Никога обаче моментната картина на допитването, дори няколко дни преди това,  не съвпада с  моментната  картина на настроението на току-що решилия  да направи нещо в политическия спектър български гражданин“. Това подчерта геополитикът  и преподавател в СУ „Климент Охридски“  проф. Марин Русев.

По думите му, понякога е оправдано да има значими разлики в прогнозите и резултата. Като аргумент, той  изтъкна,  че никой не е предполагал, че над 50%, т.е. 3 млн граждани, няма да поискат да гласуват, че 2,5% са гласувалите с недействителни бюлетини, а 3% са гласували за „човека, който никой не познава и който се беше скрил в пясъците. За това гласуване потенциалният електорат на град като Плевен си е дал гласовете и за подкрепата на Васил Божков са похарчени около 2-3 млн евро“, подчерта проф. Русев.

Проф Русев посочи и друг феномен, обезличаващ труда на социолозите и очакванията на политиците – в избирателна секция в турски град със значителен брой български турци, заради  грешно подсказване, са дадени 700 гласа за отцепилата се от Корнелия Нинова партия – „Българска прогресивна линия“.

100% са и гласувалите за ДПС в с. Зорница, Хасковско. От тях гласувалите машинно са 100% - сред тях 40% са турците, 30% -ромите и 30%-българите. „Толкова ли нямаше поне един, който да не си харесва комшията...“

Проф. Русев уточни, че занимавайки се с политическа география, заедно с неговия екип от СУ „Климент Охридски“, са направили неочакваното откритие, че всеки квартал, и дори секция, имат електорална памет.  

„През 2019 г. направихме цялостно изследване на  електоралната традиция по региони и по секции и  познахме активността – тя винаги се движи до средноаритметичната досега. А що се отнася за досегашния избор, надценихме силно и БСП, и ГЕРБ, но не очаквахме, че ще има по 2-3% изтичащи  гласове в непонятни посоки. Това означава, че 70-те лева на глас, които е раздавал човекът в пустинята, могат да изкривят и следващия вот.  Той вече започва да не прилична на това, което наричаме „електорална памет“, а  на „електорална буря“ на отвяване  на съзнанието на хората в определена посока“.

Проф. Русев направи прогноза, че ако политиците не се разберат, ще се стигне до предсрочни избори и тогава картината  може да се окаже отрезвяваща.

През 2010 г. Колективът издаде книгата „Електорална география на България“, която завършва с изречението „Навлизаме в нов електорален политически цикъл“.

„След 10 години излиза, че сме познали „белия кон и генерала, който се появи“ – въпрос на цикличност и преобразяване на мантрата на хора, които винаги идват с думите  „Ние знаем какво ще направим“.

Интервюто с проф. Русев чуйте от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

По-важно е кой управлява България, не кой дава думата в НС

Основната част от фалшивите новини в българското информационно пространство са посветени на приемането на еврото, на българската сигурност и отбрана, на мигрантите и приемането на България в Шенген. Това се посочва в изследване на Българското училище за политика „Димитър Паница“.  Политологът Георги Проданов, който е работил по това изследване,..

обновено на 08.11.24 в 16:39
Станислав Балабанов

Директорът Васил Василев е срам за Народния театър

От „Има такъв народ“ (ИТН) смятат, че заради скандала пред Народния театър снощи оставки трябва  да подадат както министърът на вътрешните работи Атанас Илков, така и директорът на театъра Васил Василев. От партията ще искат частично касиране на изборите заради нарушения в част от секциите, включително такива в Пловдив и областта.  Според..

публикувано на 08.11.24 в 16:15
Младен Влашки

Сблъсъкът не идва от пиесата на Шоу, а от времето, в което живеем

Обижда ли България и българите спектакълът "Оръжията и човекът"? Протестиращите пред Народния театър "Иван Вазов" в столицата биха отговорили утвърдително. За съжаление, те приемат като правилни и действията си срещу зрителите, част от които бяха блъскани и обиждани и не успяха да влязат в залата. Темата коментира Младен Влашки, литературен историк..

публикувано на 08.11.24 в 15:25

Болница "Свети Мина" трябва да се управлява с яснота и прозрачност

МБАЛ "Свети Мина" има място в общинското здравеопазване и има начин да бъде стабилизирана . Това заяви в интервю за програма "Точно днес" бившият прокурист на болницата д- р Калин Калинов, който временно пое управлението на МБАЛ “Свети Мина”, до провеждането на конкурс.  Решението беше взето от Общинския съвет след като предсрочно бе прекратен..

публикувано на 08.11.24 в 11:18

Има голяма промяна от първия мандат на Тръмп между ЕС и САЩ

Поне засега лидерите на ЕС не показват притеснение от избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ. Вече някои от тях го поздравиха за изборната победа, но всички си дават сметка, че ще е трудно и непредсказуемо, коментира в предаването "Точно днес"  Любов Панайотова , директор на фондация "Европейски институт".  Трудности ще има в икономическите..

публикувано на 08.11.24 в 10:03