Като много добра новина определи Стефан Манов - българин, живеещ във френския град Тулуза и член на Обществения съвет на ЦИК, вестта, че сред първите задачи на 45-то НС ще бъде "ремонт" на Изборния кодекс.
"Мисля, че всички се убедихме през изминалите дни каква е ролята и значението на българските граждани зад граница в изборния процес и че легитимността на българските институции почива на участието и на тази част от българската нация. Вярно е, че ограниченията за броя секции в чужбина е тежка тема, но искам да подчертая и необходимостта да се създаде изборен район "Чужбина", заяви Стефан Манов.
Историята на ограничения брой изборни секции в чужбина
Той припомни, че ограничението за разкриване на изборни секции зад граница е 35 секции за страни извън ЕС. То бе въведено през 2016 г. от тогавашното мнозинство ГЕРБ, "Патриотичен фронт" и "Реформаторски блок", за да се ограничи механично вотът на българските граждани в Турция, но той удари в голяма степен избирателите във Великобритания и САЩ.
Подобно ограничение вече бе налице преди години от т. нар. "Кодекс "Фидосова", когато чрез други технически похвати пак бе ограничаван вота в Турция. С "Кодекса "Манолова" всички ограничения бяха премахнати, но вотът в Турция не експлоадира, а дори леко намаля, припомни Манов.
За състава на ЦИК
"Има такъв народ" иска разпускане на ЦИК, от "Демократична България" настояват за професионален състав на ЦИК. По този повод Стефан Манов коментира: "Този състав на ЦИК доказа слабия си капацитет и ефективност на тези избори да решава конкретни казуси. Смятам, че тази Централна избирателна комисия трябва да бъде сменена, отдавна настояваме за по-професионален подход при съставянето й. Политическите квоти са начин тя да бъде блокирана. Редно е да има смислена реформа, не просто смяна в състава на ЦИК, който трябва да бъде намален".
За машинното гласуване
Машинното гласуване се доказа на 100 % на този вот, смята още Стефан Манов. То показа, че може да се организира надеждно в огромен брой секции. Проблемът във Велико Търново бе свързан с човешка грешка, не с друго. Машинното гласуване е начин да се реши купеният или контролиран вот - не можете да заснемете своя вот, за да се отчетете на брокера на купения вот. Не можете да гласувате с комбинация от няколко преференции. Най-важното е, че точно се отчита вотът на избирателя. Решава се и проблемът с безумното броене с часове на хартиени бюлетини и преференции.
Защо българите в чужбина гласуваха най-вече за "Има такъв народ"?
Не гласуваха само за ИТН, а изобщо за партиите на протеста. Струва ми се, че хората смятат, че промяната ще дойде през нови политически актьори и затова припознаха новите лица. Желанието за промяна води техния вот.
Цялото интервю на Антоанета Петричанска със Стефан Манов е в прикачения вот.
През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската действителност. Докато азбуката и..
Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно. С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател. Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...