Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И два парламентарни избора може да има до октомври

| обновено на 20.04.21 в 11:58

Такава хипотеза допусна доц. Христо Паунов, който е преподавател по конституционно право в ПУ "Паисй Хилендарски. Тя се основава на очакването, че при невъзможност да се създаде правителство, следващи избори в края на юни също няма да доведат да стабино мнозинство в народното събрание.

"Това още повече ще засили ролята на служебния кабинет и на президента Радев"

В завъртялата се парламентарна рулетка и проведените при президента Румен Радев консултации доц. Паунов открои като отличителна черта високото темпо, което налага държавният глава. 

"За да се успокои политическото напрежение трябва по- скоро да стане ясно на нас, българските граждани, ще има ли или няма да има правителство. колкото повече се бави тази информация- толкова повече остава за интерплетации и спекулации".

Доц. Паунов коментира мълчанието от страна на ИТН с предпалзивост да не се очернят имената, които евентуално биха застанали зад предложенията им. Практиката у нас е такава, че винаги се търсят сиви петна в биографиите на хората.  Слави Трифонов и колегите му са казали какво мислят от много години, така, че можем да кажем, че те мълчат, въпросът е  дали някой от политиците ги е чул".

Що се отнася до възможностите ИТН да състявят правителство под различните условия, които им поставят останалите  политически сили, доц. Паунов акцентира върху разликите при коялиция и при заявена подкрепа. Подкрепата е хлъзгава, но ако всичко се прави пред очите на хората и медиите. 

"В Конституцията изрично е уредена фигурата на свободния депутатски мандат, народнитят прадставител е свободен и няма нищо толкова страшно, ако някой от депутатите, дори от ГЕРБ - СДС заявят подкрепа за конкретни политики от политическите си опоненти" 

По отношение на петте законопроекта за промяна на изборното законодателство, които вече са внесени в парламента, Христо Паунов обясни, че тук най- голямото предизвикателство би било районирането. 

"Основен принцип е изборните райни да бъдат максимално еднакви като брой гласоподаватели, но дори и след преброяването и изчистването на избирателните списъци в България, проблемът за това колко да са районите в чужбина ще си остане".

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Индия и Пакистан имат ядрени оръжия и конфликтът им е опасен

Военният сблъсък между Индия и Пакистан създава поводи за тревога в международен план и с факта, че става дума за две ядрени държави, коментира експертът по международни отношения и геополитика професор Румен Кънчев. Той се спира и на двустранната дипломация по убеждаването на всички страни от ЕС да подкрепят начало на преговори за членство на Украйна..

публикувано на 07.05.25 в 15:44

БЧК награди 30 доброволци в навечерието на 8-ми май

Най – активните доброволци и заслужили деятели на Българския червен кръст в Пловдив бяха наградени на церемония в Малката базилика по повод Световния ден на червения кръст и Червения полумесец. Той се отбелязва всяка година на 8 май в памет на основоположника на хуманитарното движение – швейцарския хуманист Анри Дюн а н. Той е роден на тази дата..

публикувано на 07.05.25 в 13:39

Вотовете на недоверие се обезцениха и вече са театрални

След поредната ваканция депутатите се връщат в пленарна зала. Какво свършиха до тук, какво се очаква от законотворството им, както и дали ще има нов вот на недоверие преди юни, говорим с политолога д-р  Теодор Славев . Политологът отбеляза в началото на разговора, че законодателната програма на НС не е особено богата, като пленарните сесии са..

публикувано на 07.05.25 в 10:43

Дано новият папа съчетае качествата на тримата последни

От Италия включваме монсеньор  Йовко Пищийски , служител в Държавния секретариат на Ватикана, с него говорим  за конклава (под ключ), който ще избере новия глава на Римокатолическата църква. Йовко Пищийски каза в началото, че процедурата започва с литургия, където всички 133 кардинали ще се помолят, за да може Светият Дух да ги озари и те да..

публикувано на 07.05.25 в 09:47

Скандалът Ф-16 показа проблем със сигурността на информацията

Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..

обновено на 06.05.25 в 19:45