Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мажоритарният вот е деструктивна идея

Адвокат Михаил Екимджиев
Снимка: Личен архив

„Когато се тръгва от избирателния закон, това е разбираемо. Защото изборният процес е в основата на представителната демокрация. Честните и справедливите избори, са в основата на демократичните общества и правовите държави. Затова не е случайно, първият приоритет на протестното мнозинство, което се формира миналото лято по площадите и вече е в парламента, е да направи възможното – това, което е по силите му, следващите избори, да бъдат максимално честни и максимален брой българи да бъдат представени – независимо дали живеят в България или в чужбина“, това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив адвокат Михаил Екимджиев.

Той коментира и мажоритарната система на гласуване.

„Мажоритарният вот е подходяща избирателна система в държави, в които има традиционно установени двупартийни системи. Но по принцип, мажоритарната система дава голямо предимство на партията, която печели изборите. Ако на последните избори у нас имаше мажоритарна система, победата на ГЕРБ щеше да е съкрушителна. И най-вероятно в парламента щяха да са три партии. Не знам защо „Има такъв народ“, се отказаха от мажоритарния вот. Но е факт, че преди пет години, когато те инициираха този референдум, това не беше добра идея. Етичният и политически въпрос е – добре, след като преди пет години, са взели едно неправилно решение, да кажем, че са подвели или са излъгали хората. Трябва ли да продължават сега да ги лъжат? Или е по-честно и справедливо да кажат, че са сгрешили, и те с половин уста го казват, и да не поддържат тази деструктивна идея, която категорично би била разрушителна за демократичния процес в България“, каза още адвокат Екимджиев.

Адвокат Екимджиев приветства създаването на парламентарна комисия за ревизия на управлението на правителството в оставка и последвалият мораториум.

„Да, Народното събрание не е разследващ орган. Но когато истинските разследващи, които ние сме пратили там и сме делегирали монопола на силата да разследват и наказват, ние нямаме друга възможност. Приемам го, като единственото възможно на този етап“, коментира още Екимджиев.

Цялото интервю с адвокат Михаил Екимджиев можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54