Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Електронно гласуване и вот по пощата крият сериозни рискове

Има партии, които наистина искат промяна, има и такива, които дават вид, че искат да го направят, но въпросът е какво в крайна сметка ще стане. Независимо, че мотивите са различни, в крайна сметка промени ще има в изборото законодателство и това ще е сновата за  следващите избори. Това, кои промени ще бъдат допуснати, зависи и от ГЕРБ, ДПС и БСП, каза в предаването "Точно днес" професорът по конституционно право Иван Тодоров.

Промените в по- голямата си част касаят администравно-  правни въпоси, уточни той и прогнозира, че кратките срокове ще попречат да се реализира електронното гласуване, както и това по пощата. 

Адв. Тодоров предупреди и за рисковете, като би донесло то. Това ще даде възможност български граждани, които не знаят българские език и нямат българско самосъзнание да могат да гласуват по този начин и е много възможно да има дирижирано гласуване. Втората съществена опасност е, че не могат да се даде право само на хората извън България да  гласуват така.  Не може да се дадат повече права на избирателите извън страната, а да се ограничат тези, които живеят в България.

"Много е вероятно купеният и корпоративният вот да придобият неимоверно големи размери"

Според него 99% ще има нови избори през юли, защото "не виждам да има стабилно мнозинство в НС, което да прокарва принципна промяна в законите и да излъчи правителство с принципна политика. Разнопосочни са интересите, а това означава, че такова правителство непрекъснато ще е бъде заложник, на това, което решат определени партии в парламента".

По отношение на внесенето от ГЕРБ питане до КС заради мораториума, наложен върху решения на правителството в оставка.  "От една стана има някаква целесъобразност, защото в НС има някакво мнозинство, което може да създаде превителство. От друга трана, чисто право погледнато, това все пак е намеса в изпълнително- разпоредителната дейност, така че  има възможност да се мисли, че КС може да отмени това решение на парламента", коментира юристът.  Според него казусът не е лесен, но решението ще е занапред и на практика няма да има правни последици.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28