Народът изпрати в този парламент две групи партии, които трудно могат да се съвместят. Едната група олицетвори силното желание на народа да се оттърве от станалото вече десетилетно статукво, в което ГЕРБ управляваше, опозицията БСП беззъбо се зъбеше, а вечният задкулисен диригент ДПС удобно лавираше между двете партии. Прочитът на изборните резултати е на философа и богослов проф. Калин Янакиев.
От друга страна, добави той, и трите партии запазиха значителни позиции в този парламент. "По тази причина да се сложи край на статуквото се оказа невъзможно, без подкрепата на една или две от партиите от статуквото. В този смисъл желанието на народа да се сложи край на статуквото е неизпълнимо, а от друга – е невъзможно това статукво да продължи да съществува", коментира проф. Янакиев.
Според него трите партии на протеста не могат да съставят правителство, а ако го направят, то би било заложник на партия от статуквото. "Истината е, че ИТН, ДБ и ИМВ нямат достатъчно депутати, а не, че са неспособни да управляват", подчерта анализаторът и добави, че ходът на Слави Трифонов не е бягство от отговорност, защото той не може да състави правителство.
Той очаква нови избори, на които или народът масово ще гласува срещу статуквото, или статуквото ще се върне.
Трудно е да се прогнозира какво ще се случи на изборите, смята Калин Янакиев, защото хората, които гласуваха срещу статуквото са с различен политически профил. "Най- политически зрели са избирателите на Демократична България. Те знаят за какво да гласуват, а партиите в обединението имат програма за управление. Онези, които гласуваха за ИТН са фен клуб. Те гласуваха да дойде Слави и да падне Борисов. Дълбоко съм усъмнен, че могат да се мобилиризарт втори път. За тях играта приключи, идва лятото, играта вече я играха и дали има смисъл да я играят втори път е голям въпрос", каза той.
По думите му съмнително е и, че за тези 3-4 месеца ГЕРБ ще може да се реабилитира пред българските избиратели.
"Много е важно усилието за премахване на статуквото да продължи, защото то стагнира политическия живот на страната ни. Демокрацията започва да се минимализира, тя се превръща в авторитарна държава", подчерта Янакиев. Той се надява Народното събрание да има време да приеме повече полезни промени, касаещи изборния процес.
През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската действителност. Докато азбуката и..
Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно. С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател. Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...