Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кабинет на протестните партии ще бъде заложник на статуквото


Народът изпрати в този парламент две групи партии, които трудно могат да се съвместят. Едната група олицетвори силното желание на народа да се оттърве от  станалото вече десетилетно статукво, в което ГЕРБ управляваше, опозицията БСП беззъбо се зъбеше, а вечният задкулисен диригент ДПС удобно лавираше между двете партии.  Прочитът на изборните резултати е на философа и богослов проф. Калин Янакиев. 

От друга страна, добави той,  и трите партии запазиха значителни позиции в този парламент. "По тази причина да се сложи край на статуквото се оказа невъзможно, без подкрепата на една или две от партиите от статуквото. В този смисъл желанието на народа да се сложи край на статуквото е неизпълнимо, а от друга – е невъзможно това статукво да продължи да съществува", коментира проф. Янакиев. 

Според него трите партии на протеста не могат да съставят правителство, а ако го направят, то би било заложник на партия от статуквото. "Истината е, че ИТН, ДБ и ИМВ нямат достатъчно депутати, а не, че са неспособни да управляват", подчерта анализаторът и добави, че ходът на Слави Трифонов  не е бягство от отговорност, защото той не може да състави правителство.

Той очаква нови избори, на които или народът масово ще гласува срещу статуквото, или статуквото ще се върне.

Трудно е да се прогнозира какво ще се случи на изборите, смята Калин Янакиев, защото хората, които гласуваха срещу статуквото са с различен политически профил. "Най- политически зрели са избирателите на Демократична България. Те знаят за какво да гласуват, а партиите в обединението имат програма за управление. Онези, които гласуваха за ИТН са  фен клуб. Те гласуваха да дойде Слави и да падне Борисов. Дълбоко съм усъмнен, че могат да се мобилиризарт втори път. За тях играта приключи, идва лятото, играта вече я играха и дали има смисъл да я играят втори път е  голям въпрос", каза той. 

По думите му съмнително е и, че за тези 3-4 месеца ГЕРБ ще може да се реабилитира пред българските избиратели. 

"Много е важно усилието за премахване на статуквото да продължи, защото то стагнира политическия живот на страната ни. Демокрацията започва да се минимализира, тя се превръща в авторитарна държава", подчерта Янакиев. Той се надява Народното събрание да има време да приеме повече полезни промени, касаещи изборния процес. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45