Народът изпрати в този парламент две групи партии, които трудно могат да се съвместят. Едната група олицетвори силното желание на народа да се оттърве от станалото вече десетилетно статукво, в което ГЕРБ управляваше, опозицията БСП беззъбо се зъбеше, а вечният задкулисен диригент ДПС удобно лавираше между двете партии. Прочитът на изборните резултати е на философа и богослов проф. Калин Янакиев.
От друга страна, добави той, и трите партии запазиха значителни позиции в този парламент. "По тази причина да се сложи край на статуквото се оказа невъзможно, без подкрепата на една или две от партиите от статуквото. В този смисъл желанието на народа да се сложи край на статуквото е неизпълнимо, а от друга – е невъзможно това статукво да продължи да съществува", коментира проф. Янакиев.
Според него трите партии на протеста не могат да съставят правителство, а ако го направят, то би било заложник на партия от статуквото. "Истината е, че ИТН, ДБ и ИМВ нямат достатъчно депутати, а не, че са неспособни да управляват", подчерта анализаторът и добави, че ходът на Слави Трифонов не е бягство от отговорност, защото той не може да състави правителство.
Той очаква нови избори, на които или народът масово ще гласува срещу статуквото, или статуквото ще се върне.
Трудно е да се прогнозира какво ще се случи на изборите, смята Калин Янакиев, защото хората, които гласуваха срещу статуквото са с различен политически профил. "Най- политически зрели са избирателите на Демократична България. Те знаят за какво да гласуват, а партиите в обединението имат програма за управление. Онези, които гласуваха за ИТН са фен клуб. Те гласуваха да дойде Слави и да падне Борисов. Дълбоко съм усъмнен, че могат да се мобилиризарт втори път. За тях играта приключи, идва лятото, играта вече я играха и дали има смисъл да я играят втори път е голям въпрос", каза той.
По думите му съмнително е и, че за тези 3-4 месеца ГЕРБ ще може да се реабилитира пред българските избиратели.
"Много е важно усилието за премахване на статуквото да продължи, защото то стагнира политическия живот на страната ни. Демокрацията започва да се минимализира, тя се превръща в авторитарна държава", подчерта Янакиев. Той се надява Народното събрание да има време да приеме повече полезни промени, касаещи изборния процес.
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..
Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение. "Борисов вече заяви, че това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..
Тази година увеличението на работните заплати в България трябва да е около 15 % - с колкото беше повишена минималната работна заплата. В противен случай ще имаме приравняване на можещите и знаещите, квалифицираните работници с тези, които са с най-ниска квалификация и образователен ценз. Мисля, че това не го заслужава нашето общество. Това..