На 28 април се отбелязва Световния ден за безопасност и здраве при работа. Това е и денят за възпоменание на загиналите при трудови злополуки. Конфедерацията на независимите синдикати в България отбелязва тази дата в национален мащаб, като разширява неговата тематика и го свързва с въпросите за условията на труд и с устойчивата заетост.
Пловдив е на първо място по подадени до трудовата инспекция сигнали от работници и служители с 14 процента от общия брой сигнали за страната. Основният дял хора, които подават сигнали е във възрастовата граница от 36 до 45 години, като две трети от тях са жени. По-слабо активни и то с цел запазване на работните места са хората на 55 години възраст. Това съобщи в ефира на Радио Пловдив областният координатор на КНСБ Боян Бойкински.
Най-честите нарушения на трудовото законодателство в Пловдив са в предимно в строителството, търговията и ресторантьорството, каза още Бойкински Нарушенията на здравословните и безопасни условия на труд надвишават 7 000. Повишават се нередностите, свързани с работното време, почивките и отпуските, а забавените през 202-та година трудови възнаграждания са на стойност от 1 лн. и 200 хил. лв. по данни на Инспекцията по труда.
Основни проблеми съзразни с коронакризата са незаконосъобразните съкращения и дължимите обезщетения. Все по-чести са случаите, при които прекратяването на трудовите правоотношения става в пълен разрез с Кодекса на труда.
Преди кризата с коронавируса работниците са били по-настойчиви в търсенето на своите трудови права, а в сегашната несигурна икономическа обстановка са значително по-предпазливи, отбеляза Бойкински
Още по темата можете да чуете в прикачения звуков файл.
Като дясна партия ГЕРБ няма да подкрепи предложението на левицата за пределна надценка на основните хранителни продукти у нас – заяви в интервю за Радио Пловдив депутатът от Пловдивска област Цвета Караянчева . Народната представителка от ГЕРБ заяви, че ролята на държавата е да създава конкуренция и да подкрепя бизнеса. "Няма да..
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..