„ Аз съм се посветила на тази професия. Гордея се с този избор", категорична е Запрянова и споделя, че през последната година в условията на пандемията от Ковид се работи трудно и при спазване на строги мерки и изисквания.
„Всички колеги в страната работим трудно. Работим с непрекъсната грижа за майките и бебетата, пазим и тях и нас. Спазваме указанията на Министерство на здравеопазването. Когато се налага обаче, да си с екипировка с часове, когато има пациенти с ковид, наистина е много трудно да работиш", допълва акушерката.
По думите й поради мерките, татковците не могат да присъстват на раждането на своето дете, свижданията са ограничени, а бременните са лишени от така нужната подкрепа на половинките си в този момент.
„Тука е нашето място, на акушерките. Стремим се в този момент да компенсираме тази загриженост, за да не се чувстват самотни в този важен за тях момент“, разказва Запрянова.
Тя допълни, че в болницата, в която работи, има специализирано отделение за грижа за бременни и родилки с ковид и вече е имало такива случаи. За тях се полагат всички необходими грижи.
Според нея пандемията се е отразила на бъдещите майки. Бременните се притесняват много повече от останалите хора при положителен тест, защото носят още един живот и са отговорни за него.
„Това много стресира жените. В момента са спрени училищата за бременни. От Алианса на българските акушерки, за да сме близо до родилките, стартирахме една успешна онлайн кампания „Акушерките близо до майките“. Опитваме се да им помагаме, за да получат пренатална подготовка, а и да ги успокояваме, когато имат притеснения около заболяването", допълни Запрянова.
По думите й е рано да се каже дали ще има бейби бум у нас заради коронокризата. Факт е обаче, че се увеличават ражданията през последните месеци. В болница Селена до момента има 870 ражданията, които са повече спрямо същия период на 2020 година.
Акушерката сподели, че през последните години, има сериозен отлив от професията и все по-малко от дипломираните остават да работят у нас.
За днешния празник тя пожела на всички свои колеги здраве и да продължат да творят чудеса.
„ Всеки нов живот е едно малко чудо, което се ражда в нашите ръце“.
Целият разговор може да чуете в прикачения звуков файл.
64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт. Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..
Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..
Четвъртък утро на 6 февруари по темата: възможен ли е ДЗИ по математика, говорим с Жюстин Томс от УС на асоциация "Родители". Министерството на образованието и науката обмисля отпадане на матурите в 10 клас и въвеждане на задължителна матура по математика в 12 клас . Целта - промени в системата, с които тя да отговори на нуждите на пазара на..
В държавата се подготвя законова забрана за реклама, предлагане и продажба на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори и техни аналози. Причината за тази строга мярка е трагичният инцидент от началото на годината, когато 14-годишно момче загина след употреба на вейп с наркотично вещество. Здравната комисия в парламента ще разгледа..
В Пловдив се провежда кръгла маса за сателитните технологии за интелигентно растениевъдството, за проекта EDUAGRI говорим с ректора на Аграрния университет доц. д-р Боряна Иванова . • Форумът ще акцентира върху сателитни технологии за зелен растеж и климатична устойчивост в Пловдив. • Представяне на проект EDUAGRI за обучение на студенти в..