Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новите избори могат да доведат до нов вид патова ситуация

Анастас Стефанов: Обществото ни е способно да изненадва. Съществени електорални периферии могат да разместят политическите пластове

Снимка: bgonair.bg

БСП върна третия проучвателен мандат за съставяне на правителство, а президентът Румен Радев обяви, че в тази ситуация се очертава изборите да бъдат на 11 юли.

Защо се стигна до тази криза и какви са прогнозите за избирателна активност през юли?  Коментар на политическата ситуация направи в предаването "Ден след ден" политологът Анастас Стефанов от агенция "Тренд".

Според него изборите на 4 април са произвели т. нар. патова ситуация, в която се намираме в момента. Затова и определяните като партии на протеста или на антистатуквото продължават да функционират в състояние на предизборен режим. Отделно има нарушен политически диалог и значително усилена конфронтация.

Мостовете на политическия диалог са изгорени

Стефанов смята, че много от мостовете на политическия диалог са изгорени още от предходната 2020-та година и от предизборната кампания тази пролет. 

Елемент на истерия има, но той няма да донесе добавена стойност. Никой няма да получи сериозен електорален дивидент.

Политиката "анти" на всичко не носи стабилни резултати, убеден е политологът.

Ситуацията с върнатите три мандата за съставяне на правителство е безпрецедентна от 30 години насам. 

Ние не разполагаме с емпиричен опит да предполагаме какво можем да очакваме от българското общество и оттам - каква ще е новата политическа ситуация. 

Нови избори - нова патова ситуация

Анастас Стефанов смята, че има съществена вероятност новите избори да доведат до нов вид патова ситуация. 

Може да се възпроизведат електоралните нагласи от месец април, макар и с малки флуктоации. Може да се получи един още по - фрагментиран 46-ти парламент, който да направи още по - трудно съставянето на ново коалиционно управление. 

Едни нови избори винаги освежават политическия и институционалния диалог, обществената среда като цяло, припомни политологът. Според него обаче в сегашния толкова тесен времеви промеждутък - от април до юли, т. нар. нови политически партии няма да променят политическото си поведение.

Дилемата на затворника 

За партиите на протеста има два варианта - да употребят отново политическо време и доверие или да им се наложи да съставят някакъв кабинет, примерно с програмен характер. 

Затова е интересно да се проследи как ще се рационализира политическото им поведение, заяви Стефанов. 

Психофонът е определящ за новите избори

Като отбеляза, че като представител на социологическа агенция е консервативен към прогнозите, Анастас Стефанов обърна внимание, че липсва съществена емпирична информация или данни, които да подкрепят нещо в една или друга посока.

Той смята, че много зависи какъв ще е психофонът, който ще бъде наложен на тези нови предсрочни парламентарни избори.

Той ще определи доколко обществото ще бъде мобилизирано и дали в изборите ще участват съществени електорални периферии.

Участието на съществени електорални периферии вече може да размести политическите пластове.

Стефанов отбеляза, че сезонът и ковид-пандемията не са повлияли на избирателната активност на изборите през април. 

Обществото ни е способно да изненадва

Политологът даде пример с парламентарните избори преди 12 години. 

На 5 юли 2009 година нищо не вещаеше изливане на електорални периферии и скачане на избирателната активност до малко над 60%. 

Едно изказване на почетния председател на ДПС така фрострира и мобилизира, че на практика измени изцяло психофона. Това доведе до високата избирателна активност тогава. 

Предстоящите парламентарни избори също много ще зависят от такива променливи. 

Цялото интервю на Иванка Петкова с Анастас Стефанов е в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Таксата за плащане с карта в автобусите е въпрос на преговори

Много скоро ще има решение на въпросите, свързани с разплащането чрез банкови карти в градския транспорт на Пловдив. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Николай Недялков, изпълнителен директор на фирма „Тикси“, която внедри електронно-билетната система в града.  Преди дни заместник-кметът по транспорт Ерол Садъков обяви на страницата си във..

публикувано на 04.02.25 в 16:00
проф. Ива Христова

Пикът на грипната вълна вече преминава в страната

Пловдив и областта са 3-ти в страната по разпространение на грипа. На какво се дължи това и стигнахме ли пика на болестта, питаме  проф. Ива Христова , директор на Националния център по заразни и паразитни болести.  Проф. Христова каза, че Пловдив е в челната тройка, но е убедена, че това е максималният брой заболели. През  тази седмица ще има..

публикувано на 04.02.25 в 14:53

КОЦ Пловдив консултира в изнесен кабинет на Главната

По повод днешния Световен ден за борба с рака специалисти от Комплексния онкологичен център в Пловдив констултират безплатно пловдивчани в изнесен кабинет на площад „Стефан Стамболов“.  Целта е гражданите да получат информация за възможностите за профилактика, за ранна диагностика и навременно лечение в здравното заведение, коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:43

Трудовият пазар се нормализира

След  значителния спад на обявите за работа през декември 2024 г. , в началото на новата 2025 година изглежда, че пазарът се връща към нормалните стойности на предлагане, съобщиха от HR компанията и кариерен сайт  "Джоб тайгър". В края на януари от компанията отчитат 85 на сто ръст на всички обяви за работа спрямо предходния месец. Броят на..

публикувано на 04.02.25 в 14:40

През 2025 г. Пазарджик ще изпълнява проекти за 54 млн. лв.

През 2025 година община Пазарджик ще получи от държавата 3,5 милиона лева за облагородяване на инфруструктурата. Отделно през общинската програма за държавния бюджет за Пазарджик е одобрено финансиране за проекти на стойност 50 милиона лева. Общината работи и по европроекти за близо 100 милиона лева.  Това съобщи пред Радио Пловдив кметът на..

публикувано на 04.02.25 в 09:09