„Преди избори – всички управляващи, се опитват някак си да ремонтират и изкълчат изборното право, за да им даде предимство. Но статистиката неумолимо доказва, че такова предимство не могат да получат с такива конюнктурни ремонти на изборния закон. Последното изменение на Изборния кодекс дава информация за две опасни явления. От една страна – прибързаност. Закон с такава степен на сложност, се изменя било с оглед да се изпълнят някакви предизборни обещания, било с оглед да се търси предимство или реванш. Втората тенденция е, че този Изборен кодекс, се опитва да изпълни всички предизборни обещания на всички нововъзникнали парламентарни групи, без оглед на връзката помежду им“, това заяви в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив адвокат Марин Божков, експерт по изборно законодателство.
Той посочи за пример виедопроследяването на гласуването, което е много полезно при гласуването с хартиена бюлетина, защото с него могат да се разкрият множество нарушения.
„Но когато, е въведено машинно задължително гласуване, в огромната част от избирателните секции, то няма да бъде толкова ефективно. Второто голямо безпокойство е свързано с това, че мажоритарна система може да бъде въвеждана евентуално. При това – напълно неясно по какви принципи ще бъде тя. Което връща българското изборно законодателство в самата зора на демократичните избори през 18 век във Великобритания, когато получилия най-много гласове бива избран. И при една ниска избирателна активност при 40%, може да бъде избрано лице с около 10% от гласовете на избирателите. Което означава, че 90% от избирателите не са гласували за него“, обясни Марин Божков.
Той каза още, че остава впечатлението, че голяма част от промените са правени не по експертни, и не с мисълта да се усъвършенства изборното законодателство, а да се отмъсти на старите партии, които са го използвали в своя изгода.
„Нововъзникналите парламентарни групи отново влизат в капана на това, че промените в Изборното законодателство в последния момент не носят предимство на никой. Резултатът вероятно ще са едни рисково проведени избори“, коментира експертът и допълни, че съществува голям риск от хаос при въвеждането на машинното гласуване за толкова кратък период от време.
Цялото интервю с Марин Божков можете да чуете в звуковия файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..