Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-ценен е човешкият живот, да се самосезираме за смъртта

За бъдещето, за миналото, за интерпретациите днес и за националния дух в една светла и празнична седмица, но натоварена със силни политически страсти, разговаряме с Георги Господинов, който днес празнува имен ден. Преди няколко седмици той получи наградата на фестивала „Узедомски литературни дни“, която е в подкрепа на „европейския диалог за историята и настоящето“.

В момента Георги Господинов работи по нова книга. Казва, че всяко време иска да бъде описано – за да бъде разбрано.

Подготвям книга с есета. Подготвям една книга с мои статии върху литературната история“, сподели Георги Господинов и допълва, че чрез книгите все повече ще разбираме това, което ни се случва.

Той коментира ситуацията в България и предстоящите извънредни парламентарни избори. Писателят твърди, че е крайно време да гледаме с по-голям хоризонт. Заради децата ни.

„Като всички хора и аз имам своите съмнения, понякога гняв, понякога разочарования, понякога надежди от това, което гледам, че се случва. То се развива в контекста на една пандемия. И политическите страсти не могат да изместят случващото се. В България пропускаме да забелязваме колко хора си отиват на ден. Някакво отношение към смъртта, което ми струва, че не сме развили достатъчно. Защото това е тежкото – отиването на един човек, който би могъл да бъде спасен. И като гледам тези цифри по време на пандемията, на мен много ми се иска да се самосезираме, а също да се самосезират министрите и хората от щаба. Трябва да си променим отношението към смъртта. И винаги да си даваме сметка, че каквото и да правим – тези човешки животи могат и трябва да бъдат спасени. Ние не сме постигнали голям успех, както обичаме да се тупаме по гърдите, докато имаме тези цифри на хора, които са си отишли“, това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Георги Господинов.

Писателят подчерта, че най-важен е човешкият живот.

„Ние празнуваме ценността на човешкият живот. Включително Свети Георги е този, който в едно от чудесата възкресява мъртъв човек. Тоест – той повтаря чудото на Исус. Нека наистина се самосезираме заради смъртта на толкова много хора. Нека да бъдем по-внимателни. А тези, които отговарят за кризата, малко повече да мислят“, коментира Господинов.

За уроците на миналото и „Времеубежище“

„Романът „Времеубежище“ е точно за ненаучените уроци и за миналото, което винаги се връща. Има едно лошо завръщане на миналото. Това зацикляне не никак добро. Никога не проведохме този разговор в българското общество. И той е разговор за ценности. Така и не се проведе този разговор. Изобщо – нещо ни куца в разговорите“, коментира Господинов.

Той цитира и откъс от „Времеубежище“, а именно „Колкото по-малко памет, толкова повече минало. Колкото по-малко помним, толкова повече затъваме в едно минало, което уж не искаме да се повтаря отново и отново“.

„Но понеже не знаем и нямаме идея как да живеем със себе си сега, а и със себе си и другите, най-лесно е да се върнем към миналото“, коментира още Георги Господинов.

Цялото интервю с Георги Господинов можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28