В същия час, когато децата полагаха венец пред Барелефа, камбаните на първата следосвобожденска църква в Пловдив „Св. Св. Кирил и Методий“ възвестиха края на тържествената служба за храмовия й празник. Десетки миряни се стекоха в нея, за да почетат паметтана равноапстолите пред иконите с техните изображения.
Със свитък с българските букви в ръце, те са изографисани и над вътрешния, и над външния вход на черквата. Учейки чужди езици, децата да не забравят родния – пожела от амвона епископ Арсений в края на тържествена служба. Ведно с камбанния звън, който възвести края й, той допълни, че храмът има нужда от ремонт.
"Покривът на църквата просълзи след бурните ветрове и дъжда тази пролет" - разказа и храмовият свещеник отец Иван. Той изрази надежда средствата да се съберат преди прокапването да застраши започналата вътре реставрация.
За ремонта са нужни около шест хиляди лева, а пловдивски художници обмислят благотворителна изложба в подкрепа на събирането им. Юли Шумарев сподели, че идеята има предистория, свързана с предишния храмов свещеник отец Васил. По негова молба през 2013-та година той и Гроздан Илков-Графа доброволно помогнали на черквата и в памет на приятелството им днес отново ще го направят.
"Ще се включат още Мия Божилова, Емил Атанасов, Гроздан Илков-Графа, Илия Йончев, а съм сигурен, че и други колеги ще откликнат" - добави Юли Шумарев.
Освен храмов празник, в днешния ден се навършват и 139 години от полагането на основния камък на черквата. Това се случва на 11 май 1882 година. Две години по-късно храмът, който единствен е 32 колонен, вече е осветен. Сградата е дело на архитектите Йосиф Шнитер и Александър Безенжен.
Чуйте репортажа в звуковия файл и вижте видео-разказа:
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..
Може ли да се окажем в поредната режисирана политическа криза преди приемането ни в еврозоната? Според политолога Любомир Стефанов това, което което ще се случи по време на вота на недоверие, отново ще бъде облечено под формата на аргументи, а по същество ще бъде голословен популизъм. "Съдейки по капацитета на народните представители, които..