Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да не подценяваме и надценяваме изкуствения интелект

„Точно определение за това, какво представлява интелектът няма. В течение на времето обаче определени дейности при хората се смята, че  са в резултат на човешки интелект и това са дейности свързани с обработка на знание, планиране, обучение и т.н. Лошото е, че ние нямаме обаче точен модел как работи нашият мозък“. Това заяви проф.  д-р Станимир Стоянов от Катедра "Комхютърни системи" на Факултета по математика и информатика в ПУ "Паисий Хилендарски". Той е сред лекторите в научно-приложния форум "Дронове и сигурност", чийто домакин е висшето учебно заведение,. 

По думите му, понятието „изкуствен интелект“ е дефинирано за първи път през 1956 г. в САЩ. В България и в страните от бившия Източен блок дълги години на тази проблематика се е гледало като на нещо, което не е добро, защото нищо, което може да замести човека, не е отговаряло  на идеологията. В последно време обаче нивото на страната ни в областта на теорията на изкуствения интелект е добро.

„За да стане обаче теорията и практика, най-важно е да имаме мощна изчислителна техника, необходими са ни огромни ресурси. Вече имаме два суперкомпютъра и започваме да наваксваме. В момента България прави и един от осемте суперкомпютри на ЕС и тази нарастваща мощ ни дава възможност все повече да се вписваме успешно в световната практика, свързана с дейности, смятани за изкуствен интелект. “

Проф. Стоянов бе категоричен, че изкуственият интелект не трябва да бъде нито подценяван, нито обратното – надценяван. Неговите наблюдения обаче сочат, че у нас малко се надценяват възможностите на изкуствения интелект. Грешно е впечатлението, че негова крайна  цел е да заместят човека. Той трябва да се разглежда като средство, което ще помага на хората повече, отколкото класическите средства.

„Автономни изкуствени системи обаче, ако се вкарат в армията, могат да станат много опасни. Трябва да се внимава много с автономните средства. Знаем ли обаче  голямо научно достижение,технология, което няма и обратна страна – сянка – атомната енергия, генетиката и т.н.“

По думите на проф. Стоянов, трябва да се обръща повече внимание на ползите от изкуствения интелект, отколкото – на вредите от него.

Повече – от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

50 души са потърсили Центъра за консултации при насилие

Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..

публикувано на 10.02.25 в 10:09

ГЕРБ няма да подкрепи пределна надценка на храните

Като дясна партия ГЕРБ няма да подкрепи предложението на левицата за пределна надценка на основните хранителни продукти у нас – заяви в интервю за Радио Пловдив депутатът от Пловдивска област Цвета Караянчева . Народната представителка от ГЕРБ заяви, че ролята на държавата е да създава конкуренция и да подкрепя бизнеса. "Няма да..

обновено на 10.02.25 в 10:05

За първи път в България оперираха хранопровод с робот

В Пловдив лекарите имат сериозен успех в роботизираната хирургия, за уникалната операция разговаряме с  д-р Анастас Чапкънов , д.м., ръководител на клиниката по гръдна хирургия в УМБАЛ Каспела.  За първи път в България с помощта на роботизирана система DaVinci беше извършена животоспасяваща операция от този вид. От Каспела определят като и..

публикувано на 10.02.25 в 09:53

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06