„Точно определение за това, какво представлява интелектът няма. В течение на времето обаче определени дейности при хората се смята, че са в резултат на човешки интелект и това са дейности свързани с обработка на знание, планиране, обучение и т.н. Лошото е, че ние нямаме обаче точен модел как работи нашият мозък“. Това заяви проф. д-р Станимир Стоянов от Катедра "Комхютърни системи" на Факултета по математика и информатика в ПУ "Паисий Хилендарски". Той е сред лекторите в научно-приложния форум "Дронове и сигурност", чийто домакин е висшето учебно заведение,.
По думите му, понятието „изкуствен интелект“ е дефинирано за първи път през 1956 г. в САЩ. В България и в страните от бившия Източен блок дълги години на тази проблематика се е гледало като на нещо, което не е добро, защото нищо, което може да замести човека, не е отговаряло на идеологията. В последно време обаче нивото на страната ни в областта на теорията на изкуствения интелект е добро.
„За да стане обаче теорията и практика, най-важно е да имаме мощна изчислителна техника, необходими са ни огромни ресурси. Вече имаме два суперкомпютъра и започваме да наваксваме. В момента България прави и един от осемте суперкомпютри на ЕС и тази нарастваща мощ ни дава възможност все повече да се вписваме успешно в световната практика, свързана с дейности, смятани за изкуствен интелект. “
Проф. Стоянов бе категоричен, че изкуственият интелект не трябва да бъде нито подценяван, нито обратното – надценяван. Неговите наблюдения обаче сочат, че у нас малко се надценяват възможностите на изкуствения интелект. Грешно е впечатлението, че негова крайна цел е да заместят човека. Той трябва да се разглежда като средство, което ще помага на хората повече, отколкото класическите средства.
„Автономни изкуствени системи обаче, ако се вкарат в армията, могат да станат много опасни. Трябва да се внимава много с автономните средства. Знаем ли обаче голямо научно достижение,технология, което няма и обратна страна – сянка – атомната енергия, генетиката и т.н.“
По думите на проф. Стоянов, трябва да се обръща повече внимание на ползите от изкуствения интелект, отколкото – на вредите от него.
Повече – от звуковия файл:
Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..
Като дясна партия ГЕРБ няма да подкрепи предложението на левицата за пределна надценка на основните хранителни продукти у нас – заяви в интервю за Радио Пловдив депутатът от Пловдивска област Цвета Караянчева . Народната представителка от ГЕРБ заяви, че ролята на държавата е да създава конкуренция и да подкрепя бизнеса. "Няма да..
В Пловдив лекарите имат сериозен успех в роботизираната хирургия, за уникалната операция разговаряме с д-р Анастас Чапкънов , д.м., ръководител на клиниката по гръдна хирургия в УМБАЛ Каспела. За първи път в България с помощта на роботизирана система DaVinci беше извършена животоспасяваща операция от този вид. От Каспела определят като и..
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..