Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва делото за съборената къща на Куцоглу

| обновено на 17.05.21 в 13:07

С разпоредително заседание в пловдивския Окръжен съд започва делото срещу бизнесдамата Вероника Иванова, обвиняема за незаконното събаряне на един от знаковите паметници на културата в Пловдив - старинната къща на Куцоглу в центъра. 

Скандалният случай е от 5 юни 2019 г, когато подсъдимата е повикала багер за събарянето на имота на ул. „Гладстон“ №12, въпреки че е знаела за неговият статут като част от културното наследство и недвижима културна ценност. Вероника Иванова обяснила на собственика, че машината трябва да събори парче от едната стена. Когато обаче той си тръгнал, тя наредила на багериста да събори и другите две стени, което било сторено. На другия ден тя извикала транспорт за извозване на отпадъците. Междувременно, след широк обществен отзвук, започна разследване на станалото, което доведе и до началото на съдебен процес за разрушаването на този паметник на културата. 

Ако бъде призната за виновна, бизнесдамата може да получи затвор до пет години и глоба от две хиляди до десет хиляди лева.

Къщата на Куцоглу е единична архитектурно-строителна недвижима културна ценност с категория „ансамблово значение“ и попадаща в обхвата на територия с културно-историческо наследство със статут на групова недвижима културна ценност „Система от улични ансамбли по ул. „Княз Александър I“ и ул. „Отец Паисий“.

Вероника Иванова е била пълномощник на известна фирма за строителство и търговия с имоти. През октомври 2017 г. дружеството закупило имот на ул. „Гладстон“ №12, който включвал необитаема сграда, състояща се от три фасадни стени. Носещата конструкция на постройката била монолитна. Тя се намирала в задоволително състояние и не съществувала опасност да се самосрути. 

Съборената къща е проектирана от архитект Йосиф Шнитер за търговеца на тютюни Васил Куцоглу и построена през 1910 г.

В наши дни тя се е намирала под закрила на Закона за културното наследство и всякаква немеса - ремонт, реконструкция, преустройство и възстановяване, можело да се извършва само след предварително съгласуване със съответните институции. Първоначалната идея е била постройката да се реставрира, дострои и продаде.

През 2018 г. от фирмата била потърсена професионална помощ от архитект и бил изготвен проект за реконструкция. Проектът включвал запазване на фасадата с декоративните пластики и допълване на изчезнали фрагменти, видими в архивни документи.

По отношение на внесения проект, имало положително становище от НИНКН, след което той бил съгласуван с Министерството на културата. 

Въз основа на него, през м. март 2019 г., главният архитект на район „Централен“ в гр. Пловдив, издал разрешение за ремонт, възстановяване и и реконструкция на съществуващата сграда, но не и за срутването й. 

Въпреки това, на 5 юни 2019 г.  Вероника Иванова, съзнателно е организирала събарянето, гласи обвинението. 

По делото са били разпитани свидетели, назначени са били и са били приобщени заключенията на строителни експертизи, според които състоянието на сградата е било задоволително и атмосферните условия не са довели до повреди. Било е установено, че действията по премахване на постройката не са били съгласувани и одобрени от Министерството на културата, като са били реализирани в нарушение на изричните процедури на специалното законодателство – Закона за културното наследство.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БНР празнува 90 години, връчват наградите "Сирак Скитник"

Днес  се навършват 90 години от създаването на Българското национално радио.  На 25 януари 1935 г. с указ на цар Борис ІІІ радиоразпръскването в България става държавна собственост.  От 14.00 до 16.30 часа ще има специално предаване на всички програми на националното радио.   По традиция празникът ще бъде отбелязан с тържествена церемония по..

обновено на 25.01.25 в 09:37

Пловдивските адвокати избират нов председател на колегията

Нов председател на Адвокатската колегия в Пловдив избират днес пловдивските адвокати.  За поста се борят двама адвокати – Пламен Бонев и Ганчо Толев. Общото събрание започва в 10 часа в Аграрния университет, а утре продължава в сградата на Адвокатската колегия. Новият председател ще има мандат от три години.

обновено на 25.01.25 в 09:37

УМБАЛ "Св. Георги" получи модерна апартура от "Българската Коледа"

Университетската болница за активно лечение "Свети Георги" в Пловдив получи модерна апаратура за диагностика и мониторинг на деца от "Българската Коледа".   Апартурата е на стойност 146 880 лева и се очаква допълнително дарение на още една централна мониторингова система.  Клиниката по педиатрия бе оборудвана с две високотехнологични системи,..

публикувано на 25.01.25 в 09:36

Дискутират приобщаването на децата със специални потребности

Кръгла маса за п риобщаването на децата със специални образователни потребности чрез спорт се провежда днес в Пловдив.  Форумът се организира от   Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование, Българска федерация по хокей на трева и  Спешъл Олимпикс България.  Сред участниците са университетски преподаватели,..

публикувано на 25.01.25 в 08:58

Разчистиха свлачището по пътя за Смолян

Вече е разчистено свлачището на пътя Пловдив-Смолян, съобщиха от полицията. Около 18 часа бе съобщено за свлечена земна маса на платното,  на няколко километра след Бачково, в посока Смолян. До разчистването на пътя автомобилите се пропускаха само в едната пътна лента. 

публикувано на 24.01.25 в 19:13