Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бюджетът да се балансира и да се открият разходи за съкращаване

Служебният кабинет трябва да продължи мерките за пандемията

Стоян Панчев
Снимка: БГНЕС

Рокадите в администрацията на водещите финансови институции в страната предизвикаха напрежение сред икономисти, които изразиха опасения за намаляване на приходите в бюджета, а според ГЕРБ, и за овладяване на държавния апарат.

За заявките на министрите в Служебното правителство в икономическата и финансовата сфера и неотложните задачи, които то трябва да реши за преодоляване на икономическата криза – събеседник – икономистът и ръководител на Експертния клуб по икономика и политика  Стоян Панчев.

Той подчерта, че бившата шефка на НАП Галя Димитрова е било важно да бъде освобена от поста й. "Тя дори не си прекъсна отпуската миналата година, когато се случи голям теч на информация от масивите на приходната агенция", допълни Панчев. Според него изтече финансова информация за огромна част от българите, и дори е имало увеличение на премиите на някои служители на агенцията. 

"Заявките на служебното правителство в ограничениия си мандат има да свърши доста неща, разбира се и клишето, че трябва да организира следващите избори и да осигури финансирането им", каза икономистът. Той смята, че важен знак е това, което е казал икономическият министър, за финансиране на определени осем проекта от ББРКонкретно сега е важна ревизията, за това как точно са харчени парите в последните години", смята Панчев. 

За бюджета на държавата и актуализация: "Бомби в него са заложени още миналата година, когато бяха гласувани сумите в бюджета. Това важи в голяма степен за  допълнителните 50 лева към пенсиите на възрастните хора, които са предвидени само до май месец|", каза още експертът.

"Трябва да има или актуалзиране, или други източници на финансиране", смята Стоян Панчев. Според него някои от разходите за епидемията просто са били предизборни разходи. Президентът Румен Радев вече каза, че най-важното нещо в икономически план е защита на собствеността на инвеститорите, но не очакваме да има вълна от инвеститори. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56