"За хората, които следят темата за Българската банка за развитие (ББР), не са новина разкритията, които направи служебният министър на икономиката. Все пак заслужава поздравления министър Кирил Петков, че обърна внимание на тези изключително важни данни и факти, които се намират лесно в журналистически разследвания".
Така разследващият журналист Николай Стайков, съосновател на Антикорупционния фонд, коментира думите на министъра, че ще бъде създадена специална комисия, която да установи защо близо един милиард кредити са предоставени на осем компании, четири от които вероятно свързани с Делян Пеевски.
"Категорично досега имахме политическо нежелание за каквато и да е сериозна проверка на ББР и един регулаторно-медиен похлупак върху нея, който се опитваше да неглижира и да компрометира всякакви журналистически разкрития", заяви разследващият журналист.
Николай Стайков припомни, че още преди месеци Антикорупционният фонд е публикувала скандален казус с огромен кредит за фирмата "Слънчев ден" на Георги Гергов, който по това време е член на Изпълнителното бюро на БСП. "На този случай никаква сериозна проверка не бе правена", добави той.
"Отпускането на огромни кредити за едри бизнесмени, вместо за малък и среден бизнес, си го обяснявам с директна политическа намеса в работата на ББР и с нуждата на определени бизнеси от финансиране", каза още журналистът.
Предстои да заработи комисия, която да провери дейността на ББР. "Най-доброто, което може да направи комисията, е да изкарат максимално много фактология, за да може всеки да си направи изводите, а не обобщена информация. Надявам се да има политическа воля нещата да се докарат докрай", заяви Николай Стайков.
Цялото интервю с разследващия журналист Николай Стайков е в прикачения файл.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...