"Тази година празникът преминава под „Бъдещето на музеите – да се възстановят и да се преоткрият“, заяви Борис Хаджийски – директор на Историческия музей в Пазарджик и председател на Сдружение български музеи по повод Международния ден на музеите 18 май.
Той уточни, че заради пандемията и невъзможността да се приемат посетители както през 2019 г., екипите на музеите се налага да се адаптират към ситуацията.
"Това, че работехме с по-малък капацитет обаче ни даде възможност да се работи с нови модели за културен обмен – виртуални обиколки на експозициите в редица български музеи, виртуални изложби, конференции онлайн и дори международен панаир на мобилните изложби, който се проведе през ноември м.г. в Русе."
По думите му, музеите бързо се адаптират. Загубите от посетители и респективно, от финансови постъпления, са се отразили и в музея в Пазарджик. Само приходите от билети в музеите в България през 2020 г. ще бъдат поне с около 2,5 млн по-ниски в сравнение с предходната.
Тази е причината и музеите да поискат от държавата да бъдат възмездени. Предстоят разговори с Министерството на финансите, за да бъде преодоляна тежката ситуация в музеите и да не се разширява драстично ножицата между музейните и образователните институции.
Музеите ще настояват на увеличаване на държавната субсидия за българските музеи в размер на 30%.
"На второ място ще искаме музеите, които са на издръжка на общините, също да преминат на държавно финансиране, както и да бъде въведен допълнителен стандарт за стопанисването на откритите пространства на музеите, които са на десетки хиляди декари, които изискват скъпи грижи, а за тях няма пари за издръжка. Ще настояваме за тези три промени в Закона за културното наследство, за да могат музеите да работят по-спокойно".
Интервюто чуйте от звуковия файл:
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..