„Честит празник на всички, озарени от словото! Оттук до Улан Батор, защото и монголците пишат на кирилица“ – това поздравление отправи в интервю за Радио Пловдив поетът и журналист Стоян Терзиев, тазгодишният лауреат на награда „Орфей“ от международния поетически фестивал с това име.
„Разбира се, че поезията има и други функции, освен да бъде една красива и мерена реч – тя има функцията да носи любовния смисъл, има функцията да кодира тайното, вълшебното и магичното...
Онзи ден писателят Георги Господинов, който на същия този фестивал взе наградата за цялостно творчество, припомни и друга функция на поезията, а именно тази да бъде памет. Защото стиховете на Омир са се предавали от уста на уста в мерена реч с една единствена цел – лесно да бъдат запомняни и така предавани от поколение на поколение. Докато се появи онази революционна идея за писменост, на която на днешния ден отдаваме почит“ – сподели Стоян Терзиев.
„Най-лошият враг на човечеството според мен е невежеството. Нека го кажа така по-метафорично – тези, които носят знанието и словото, имат не само меч, но и щит“ – убеден е поетът.
Терзиев поздрави колежката си Екатерина Костова, която спечели награда "Орфей" за своето есе.
Поетът представи накратко и идеята на своето есе "Орфей, който ни води отвъд".
"Опитал съм се да избягам от клишето за Орфей. България, Балканският полуостров, пък и светът като цяло знае легендата за Орфей. Знае за музиканта, поета, от чиито песни дърветата дори изтръгвали своите корени, за да го последват. Страшна е тази картина само като си я представиш!
Друга страшна картина е, когато Орфей слиза в подземното царство и омайва Хадес и Персефона. Но това е клишето за Орфей. Той има много други проявления - като йерофанта Орфей - създателя на орфическите мистерии за посвещаването, човекът, който вярвал и проповядвал, че душата е безсмъртна, защото е божествена и чрез тези орфически мистерии той я съхранява за Небесния Отец. Върху йерофанта Орфей е ударението на моето есе" - разказва Стоян Терзиев.
Документалният филм "Жестокият път" е филм за тайните на един велик български момент – изкачването на първенеца на планетата Еверест през 1984 година по най-смъртоносния маршрут, неизминат от никого до тогава и от никого след това.Точно този маршрут е известен като „жестокият път“. Това изключително драматично усилие фокусира героични постъпки,..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 12.04.2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати Николай Райнов. Богомилски легенди. Страници от историята на света. 304 стр., тв.к. 7А, Изток-Запад, 2025. Ърскин Колдуел. ТюТюнев път. 196 стр., тв. к. ок. 4А, Нике, 2025. Едуард Ръдърфорд. Дъблин. Т. 1...
Тази събота чрез издателят Валентин Марков в "Срещите" гостува голямата дама на Русия - Елена Рьорих. Философ, изследовател, писател. Дамата, която изрече думите:"Омразата никога не се унищожава от омраза. Само доб, такъв е вечният закон". И още една нейна поръка:" Есмихнете се на трудностите по пътя си. Гарантирам ви, че ще спечелите". Слушайте..
Благотворителен литературен базар се открива в Пазарджик тази събота в 10:30 часа на площад „Константин Величков“. Инициативата е на сърцатия учител по история и цивилизация в местното училище „Георги Брегов“ Илия Михайлов, който е и писател. Така вече традиционните акции, в които със своите книги той е подкрепял различни каузи през годините,..
С концерти и представления продължават „Великденските настроения в Градската градина“, чийто организатор е пловдивския район „Централен“. Тридневни събития радват пловдивчани и гостите на града на Лазаровден и Цветница. Съботната програма започва в 10 часа с музикални настроения от училищата и читалищата в района. Децата ще представят..