Главен асистент д-р Мария Ивановска от Катедрата по микробиология и имунология при Медицински университет – Пловдив спечели най-престижната награда за наука в България – Голямата награда „Питагор” за млад учен.
Тя e автор е на изследване, което намира клинично приложение за диагностика на остър и хроничен стрес и промените, които настъпват в имунната система. Изследването е проведено в рамките на три години. Изготвен е алгоритъм на поведение при остър и хроничен стрес.
" Този алгоритъм вече намира приложение при изследване на хора, дори и на такива, които имат и стресиндуцирани заболявания като тревожни разстройства, депресия и други. Започва се с изследване на психоемоционалното състояние, въпросник на Коен за оценка на стресовото състояние и други", обяснява младият учен.
Д-р Ивановска защитава и дисертация на тема имунологична реактивност при остър и хроничен стрес и работи активно в тази сфера.
„Мечтите се сбъдват” – каза Мария Ивановска и призова младите хора да се занимават повече с наука. Тя допълни, че това е изключителен успех както лично за нея, така за МУ и Катедрата по микробиология и имунология.
Наградите са една от основните дейности в Националната стратегия за развитие на научните изследвания 2017-2030 за стимулиране на учените към значими научни постижения и реализация на резултатите от фундаменталните и приложни научни изследвания.
Престижните отличия се връчват от 2003 година за постижения в областта на науката и технологиите. Победителите се определят от авторитетно жури, съставено от предишни носители на наградата. Тази година журито с председател проф. Костадин Костадинов отличи учени, млади таланти и добри екипи в областта на науката в общо 6 категории.
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..