Проектът „София-Скопие: всекидневие и празничност по време на пандемия“ се осъществява от екип на Академично етноложко сдружение, към Софийски университет „Св. Климент Охридски“ и с подкрепата на програма „Култура“, към Столична община.
Той представлява паралелно, етнографско изследване в София и Скопие с научно-приложни цели, в което екип от етнолози и антрополози от България и Република Северна Македония провеждат теренни проучвания, на променящата се всекидневна и празнична градска култура, в условия на пандемия от Covid-19. Резултатите и опитът на двата града ще бъдат представени, дискутирани и сравнени на онлайн конференция, организирана от Академично етноложко сдружение, на 2-ри юни.
По свой начин, проучването обхваща територията на цяла България и Република Северна Македония. Всеки, който желае, може да стане участник в проучването и към този момент, като попълни една онлайн анкета във Фейсбук страницата на проекта. Представянето на проекта, също, ще бъде със свободен достъп и възможност за задаване на въпроси, по представените доклади.
Екипът поставя, основен, акцент върху проследяването на измененията във всекидневните навици, храненето, културните норми, моделите на поведение, работните и потребителските навици на хората, в условията на пандемия.
Етнологът Анелия Овнарска- Милушева, част от екипа на Академично етноложко сдружение, разказва в предаването „Вход свободен“.
Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува. Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви". Композициите на творбите и цветовете им изследват..
Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата. Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..
Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..
Важен юбилей ще бележи и вдъхновява голяма част от инициативите, които Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив планира през настоящата 2025 година. Уникалното за страната, а и за Балканите, учебно заведение чества 50 години от основаването си, а едно от първите събития, посветени на юбилея е мащабна изложба на бивши..
стара ферма… един на друг подпрени хамбарът и черешата Мая Любенова Конкурсът е отворен за всички, от първи януари до 28 февруари 2025 година, като всеки поет може да участва с не повече от 2 хайку, на свободна тема. Изпратените хайку творби трябва да бъдат написани лично от автора, непубликувани (онлайн или в..