Проектът „София-Скопие: всекидневие и празничност по време на пандемия“ се осъществява от екип на Академично етноложко сдружение, към Софийски университет „Св. Климент Охридски“ и с подкрепата на програма „Култура“, към Столична община.
Той представлява паралелно, етнографско изследване в София и Скопие с научно-приложни цели, в което екип от етнолози и антрополози от България и Република Северна Македония провеждат теренни проучвания, на променящата се всекидневна и празнична градска култура, в условия на пандемия от Covid-19. Резултатите и опитът на двата града ще бъдат представени, дискутирани и сравнени на онлайн конференция, организирана от Академично етноложко сдружение, на 2-ри юни.
По свой начин, проучването обхваща територията на цяла България и Република Северна Македония. Всеки, който желае, може да стане участник в проучването и към този момент, като попълни една онлайн анкета във Фейсбук страницата на проекта. Представянето на проекта, също, ще бъде със свободен достъп и възможност за задаване на въпроси, по представените доклади.
Екипът поставя, основен, акцент върху проследяването на измененията във всекидневните навици, храненето, културните норми, моделите на поведение, работните и потребителските навици на хората, в условията на пандемия.
Етнологът Анелия Овнарска- Милушева, част от екипа на Академично етноложко сдружение, разказва в предаването „Вход свободен“.
След дни ще отбележим 175 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов. По този повод, тази събота "Срещите" ви припомнят за медальона, който английската благородница лейди Емили Ан Странгфорд сваля от гърдите си и подарява на 26 годишния тогава Вазов през 1877 година. И това е първата му литературна награда. По-късно..
Съвместна дипломна изложба „Онова, което остава“ откриват в Пловдив студенти от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ (АМТИИ), съобщават от висшето учебно заведение. По думите им експозицията е част от защитата на студенти от образователно-квалификационна степен „Магистър” в специалност „Фотография“ и е..
С послание за мир, почерпка и автентичен дервишки танц мюсюлманската общност в Пловдив отбелязва Деня на ашурето. Празникът ще се състои по обед пред Джумая джамия и се счита за обща ценност на всички религии. Според традицията на този ден се вари и раздава ашуре с послания за солидарност, разбирателство, състрадание и толерантност...
18 представления съдържа 29-ото издание на театралния фестивал „Сцена на кръстопът“, чийто домакин е Пловдивския театър от 10-и до 21-и септември. Короната в афиша на форума е гостуването на спектакъла „Разстоянието“ от най-стария театрален фестивал в Европа „Авиньон“, Франция. Текстът и режисурата са на Тиаго Родригес, който ще..
Директорът на Регионалния исторически музей в Пазарджик Борис Хаджийски представи новата изложба , която се открива в техните зали. В програма "Точно днес" и повече за предстоящото археологическо лято на Юнаците . Борис Хаджийски каза, че от 18.00 часа в централната сграда на музея, пл. „Константин Величков“ № 15, ще бъде открита изложба,..