"Повече от всякога Европа, която е лидер в науката, има нужда да се превърне в в лидер в иновациите. Иновациите пък трябва да намират своето приложение в индустрията", каза в Пловдив еврокомисарят по иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж Мария Габриел. Тя отбеляза, че въпреки пандемичентата година, с усилията на ЕП и ЕК бюджетът на „Хоризонт Европа“ вече е 100 милиарда евро, а на „Еразъм плюс“ 28 милиарда евро.
Българският еврокомисар бе гост на церемонията, с която във филиала на Техническия университет се откри Центърът за компетентност "Интелигентни мехатронни, eко- и енергоспестяващи системи и технологии", финансиран по Оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж.
Партньори в този проект са Техническите университети в София, Габрово, Варна, Софийският университет “Св. Климент Охридски”, Институтите по роботика и по електроника на БАН, както и Централната лаборатория по приложна физика на Академията. Асоциирани са и бизнес партньори.
Това е и основната цел: трите страни на„триъгълника на знанието“ – образование, научни изследвания и бизнес да работят заедно.
Във всички научни звена вече има направени инфрастуктурни подобрения, внедрено е и ново оборудване, вече има и десетки публикации на изследователите в лицензирани научни издания. сподели проф. Въльо Николов – директор на Пловдивския филиал на Техническия университет.
За целите и ефектите на проекта допълниха колегата му от Габрово проф. Илия Железаров и ректора на ТУ проф. Иван Кралов, които акцентираха върху ункикалната техника, които ги прави лидери в иновациите, върху реализацията на младите и инженери и увереността, че съвсем скоро това няма да само научен център, а място за трансфер на технологии. Реплика за държавно и еврофинансиране отправи и ръководителят на проекта проф. Райчо Иларионов. Според него центровете са нещо вълшебно, но по- важното е те да продължат да се развиват.
В отговор еврокомисар Мария Габриел сподели, че още с първата покана за проекти по Зелената сделка има увеличение във финасирането, което се дава на страните от Източна Европа по програмата „Хоризонт Европа“.
А новата програма се базира на три стълба. Първият е подкрепа за младите учени и ключово е взаимодействието между науката е бизнеса. Петте мисии са друга новост. Те имат за цел да допринесат с решения за някои от най-големите обществени предизвикателства - за 100 неутрални по отношение на климата градове до 2030 г., добро състояние на почвите и храните, добро състояние на океаните, моретата и крайбрежните и вътрешните води , адаптиране към изменението на климата, 3 милиона спасени животи от ракови заболявания.
Абсолютна новост е Европейският иновационен съвет, с който за пръв път се финасира самият бизнес. Бюджетът му е 10 милиарда евро, като 70% от него са за малки и средни предприятия.
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..