Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Финансиране на науката и бизнеса с европейски средства

| обновено на 01.06.21 в 09:40

"Повече от всякога Европа, която е лидер в науката, има нужда да се превърне в в лидер в иновациите. Иновациите пък трябва да намират своето приложение в индустрията", каза в Пловдив еврокомисарят по иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж Мария Габриел. Тя отбеляза, че въпреки пандемичентата година, с усилията на ЕП и ЕК бюджетът на „Хоризонт Европа“ вече е 100 милиарда евро, а на „Еразъм плюс“ 28 милиарда евро.

Българският еврокомисар бе гост на церемонията, с която  във филиала на Техническия университет се откри Центърът за компетентност "Интелигентни мехатронни, eко- и енергоспестяващи системи и технологии", финансиран по Оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж. 

Партньори в този проект са Техническите университети в София, Габрово, Варна, Софийският университет “Св. Климент Охридски”, Институтите по роботика и по електроника на БАН, както и Централната лаборатория по приложна физика на Академията. Асоциирани са и бизнес партньори.

Това е и основната цел: трите страни на„триъгълника на знанието“ – образование, научни изследвания и бизнес да работят заедно.

Във всички научни звена вече има направени инфрастуктурни подобрения, внедрено е и ново оборудване, вече има и десетки публикации на изследователите в лицензирани научни издания. сподели проф. Въльо Николов – директор на Пловдивския филиал на Техническия университет

За целите и ефектите на проекта допълниха колегата му от Габрово проф. Илия Железаров и ректора на ТУ проф. Иван Кралов, които акцентираха върху ункикалната техника, които ги прави лидери в иновациите, върху реализацията на младите и  инженери и увереността, че съвсем скоро това няма да само научен център, а място за трансфер на технологии. Реплика за държавно и еврофинансиране отправи и ръководителят на проекта проф. Райчо Иларионов. Според него центровете са нещо вълшебно, но по- важното е те да продължат да се развиват.

В отговор еврокомисар Мария Габриел сподели, че още с първата покана за проекти по Зелената сделка има увеличение във финасирането, което се дава на страните от Източна Европа по програмата „Хоризонт Европа“.

А новата програма се базира на три стълба. Първият е подкрепа за младите учени и ключово е взаимодействието между науката е бизнеса. Петте мисии са друга новост. Те имат за цел да допринесат с решения за някои от най-големите обществени предизвикателства -  за 100 неутрални по отношение на климата градове до 2030 г., добро състояние на почвите и храните, добро състояние на океаните, моретата и крайбрежните и вътрешните води , адаптиране към изменението на климата, 3 милиона спасени животи от ракови заболявания.

Абсолютна новост е Европейският иновационен съвет, с който за пръв път се финасира самият бизнес. Бюджетът му е 10 милиарда евро, като 70% от него са за малки и средни предприятия. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54