И юнският вятър не успя да отвее политическите облаци, надвиснали над държавата. Независимо от това, че вече сме почти на ръба на отминаващата пандемична криза, жертвите на неустойчивото време, продължават да се множат, внезапно останали без заслона на политическите си чадъри.
Институциите водят окопна война с предизвестен резултат до оставащото време на предсрочните парламентарни избори след 40 дни, а след това - народът е казал...“ще видим“. Почти реторичен остава въпросът ще има ли „чиста“ от подозрения за злоупотреби с властта обществено значима за народа ни територия и съществуват ли лостове за имплантиране на повече прагматизъм в политическото поведение на държавните мъже. По темата ще разговаряме с политолога Ружа Смилова – преподавател в СУ „Климент Охридски“.
С какви амбиции се подготвят ДПС за парламентарния вот на 11 юли и на какво ще разчитат в контакта си с избирателите за добавяне на принадена стойност към изборния резултат. Събеседник – депутатът от ДПС Танер Али.
Опазването и облагородяването на градската среда чрез успешно партньорство между граждани, институции и бизнес е фокус на кръглата маса на тема „Споделена отговорност за устойчиви градове – добри практики, предизвикателства и визия“. Дискусията се провежда по инициатива на Сдружение „БГ Бъди активен“. Модератор на форума с участието на Изпълнителната агенция по околна среда, Българска асоциация по рециглиране, НСОРБ, РИОСВ и кметове на населени места от цялата страна е Дарина Иванова – председател на Сдружение „Приятели на морето“ – Варна.
Проблемът с гаражните неуредици в Пловдив се разраства, въпреки усилията на Общината да създаде повече паркопространства в града. Проверка по сигнал на граждани изпрати Никола Николов на бул. „Никола Вапцаров“
В минутите за култура в разговор с галеристката Олга Петрова ще ви поканим на изложбата на двама турски художници в галерия „Аспект“. Хикмет Четинкая и Шукран Истанбуллу представятпоследните си творбии с демонстрация на живо на използваните от тях живописни техники.
А в рубриката „Добро утро, Ден“ е поредната ни среща с доц. Елена Кантарева – художник – реставратор и зам.директор на ОИ „Старинен Пловдив“. С нея разговаря Елена Крушкова
Във понеделник сутрин и все още с празнично настроение, говорим за образование,здравеопазване и изкуство. Даваме думата на младите хора, за да разкажат какво ги тревожи и какви са проблемите, които трябва да се решат за да останат да живеят и работят в страната си. Говорят студентите по медицина, които излизат на протест в шест града - Пловдив, София,..
Часове след Денят на славянската просвета и култура Ви разказваме за формата "Буквоплет". Какво представлява, как се провежда и защо е толкова любимо на децата състезанието по правопис ще попитаме организатора Силвана Джамбазова. Тя ще бъде наш гост заедно с децата финалисти в приключилия само преди седмица последен етап на формата, провел се във Велико..
Тази неделя говорим за глаголицата, с Нора Пенева. Тя е писател, вдъхновител, изследовател. Нейни са книгите „Буки“ и „Глаголически именник и нумерология“. Очаквайте и астробюлетина за юни, със Стефи Недевска. Очакванията ни за нещата, по-често, са някак по-сладки и свежи от реалността на изживяването. Но, този юни ще бъде..
В навечерието сме на най- светлия и най- безспорен български празник – 24-ти май! Честването му тази година съвпада с 1170-та годишнина от създаването на славянска писменост и 1160 години от приемането на християнството. За двете годишнини и за избора, който България прави преди 12 века ще ни припомни проф. Христо Матанов. Ще..
Всяка година по това време в страната започва абитуриентската треска. Родителите ритуално изпращат неусетно порасналите си деца в света на реалния живот, а те посрещат събитието , възторжено броейки до 12, поели за бала, след който се очаква да станат самостоятелни хора. Всички по реда си сме минали по този път, пълни с надежди и мечти за..