„Това, което виждам не е просто институционална война, а по-дълбок процес, в който сили в държавата се опитват да отвоюват държавата в интерес на гражданите, докато други сили – окопали се, се опитват да отстояват завоюваните позиции, при които държавата не служи на гражданите, а служи на частни интереси. Институционалната криза е само повърхностното проявление на тези дълбоки сблъсъци“. Това заяви политологът и преподавател в СУ „Кл.Охридски“ Ружа Смилова.
По думите й, оповестяването на изключително сериозните санкции от министерството на финансите на САЩ срещу бизнесмена Васил Божков и за първи път – срещу Делян Пеевски, който влиза в политическото им внимание като публично обвинен в съучастие и извършване на корупционни действия, търговия с влияние и т.н., са толкова сериозни, че да доведат до забрана за влизането му в САЩ.
„Това е изключително сериозен сигнал от държавните институции на САЩ, че проблемът с корупцията в България е ендемичен и че оттук нататък сътрудничеството на американската страна с България ще върви само по линия на изчистване на държавата от подобни корупционни практики. Това е нещо, с което те активно се ангажираха за съдействие“.
Смилова бе категорична, че с този акт САЩ идват на помощ на тези сили в страната ни, които се опитват да отвоюват държавата за гражданите.
В историята на комисията „Магнитски“ досега не са налагани в един ден санкции за толкова широк кръг от фирми – 85. Ударени са най-големите бизнесмени и то не по подозрения, а – на конкретни данни. Тази комисия не би могла да си позволи да наложи подобни санкции, ако е нямала доказателства, които могат да издържат в американски съд.
„Държавата ви страда от ендемична корупция и вие не се справяте с това, не се разследва корупцията и това води до системни проблеми. Държавата ви е завладяна от корупция и институциите ви не се справят. Ние обаче сме готови да помогнем на партньорите си да вземете необходимите мерки, казва американската страна“ Това подчерта Смилова.
"Разграждането на модела "Борисов" не спира, а само започва с промяната на мнозинството в Парламента и формирането на кабинет. Необходими са позитивни политики, които да променят държавата, а това става и с подмяната на кадри, които в продължение на години са се вкопавали дълбоко в държавния организъм."
Чуйте повече от звуковия файл:
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..