Подготвян още от миналата година и затворен като идея заради COVID-19 месеци наред, концертът доведе във френската столица музикантите на първата възможна дата за културно събитие тук.
Д-р Елена Радева Николова от Асоциацията за културен обмен „Арт Галерия Константин“ Франция, която организира събитието, сподели: "Посланието на този концерт е, че човешкият дух е вечен и въпреки всички пандемии - ние сме тук, културата е тук, изкуството е живо, ние сме заедно. Да предадем на младото поколение най-важните добродетели на българина - да пази културата си, традициите си, изкуството си, артистите си. На първо място искаме да направим хората щастливи".
Зажаднели да бъдат щастливи от взаимната си среща признаха, че са и публиката, и музикантите. Проф. Стела Митева-Динкова, ръководител на ансамбъла, коментира: "За мен това е знак, че един период, който беше неблагаприятен за артистите, приключи и най-после може да представим това, което сме подготвили – то е наше вдъхновение и ни мотивира да работим".
А диригентът Иван Русев допълни, че желанието на ансамбъла е да предаде на публиката това, което носи от България - страст, емоция и живителна сила. Да усетят всичко това в католическата катедрала „Света Елисавета Унгарска“ дойдоха и французи, и българи. Сред публиката бяха и осмокласници от Неделното българско училище „Св. Св. Кирил и Методий“, които – със задача да упражнят българския си език - бяха подготвили специални въпроси за музикантите и им ги зададоха като истински репортери.
По време на концерта публиката остана омагьосана от изпълненията на 14-те китари, чиято програма бе подбрана така, че да представя богатството на звука от акустичната китара и възможностите, които талантливият музикант може да извлече от инструмента. Под сводовете на католическата катедрала българският фолклор прозвуча и с глас чрез пиесата „Леле моме“ oт д-р Пламен Арабов, аранжирана от проф. Динкова. „Докоснахме се до българския дух“, „Развълнувани сме“, „Беше невероятно“ – са само част от споделените след концерта емоции от публиката.
Тя аплодира бурно и награждаването на неговия организатор д-р Елена Радева-Николова от Асоциацията за културен обмен „Арт Галерия Константин“ Франция със статуетка под формата на ключа сол, отличие за най-добър арт мениджър на 2021 година. От името на АМТИИ ѝ го връчи проф. Стела Митева-Динкова. „Пловдив е винаги с нас – той е тук, с Академика, Той е културна столица не от сега, а от векове“ – каза д-р Радева. За 10 години тя е реализирала над 100 концерта и изложби, с които Асоциацията популяризира хора на изкуството от България, Франция и Испания и строи мостове между различните култури.
На 17-ти септември „Арт Галерия Константин“ ще представи с концерт в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив известният композитор, китарист и преподавател Арно Дюмон и майсторката на фламенко-китарата Елена Сан Роман, които бяха сред публиката и останаха очаровани от изпълненията на Ансанбъл „Академика“.
Атмосфера и звук може да чуете в репортажа в звуковия файл, а кратко видео гледайте в youtube канала ни и тук:Тази вечер в Етнографския музей в Пловдив ще бъде представен поетичният сборник „Рецитал край каменната маса“, събрал творби на три поколения поети от фамилията Левчеви - Любомир, Владимир и Боян. Техни стихове ще прочетата актьорите Руси Чанев и Валентин Ганев. Книгата е лиричен триптих и е разделена на три цикъла - Любов, Свят и Бог - теми,..
Алианс Франсез представя специална изложба от творби на Лили Кючукова. Тя е „В чест на Лотрек” и е вдъхновена от големия френски художник пост импресионист Анри Тулуз Лотрек, от чието рождение се отбелязват 160 години. Творческото наследство на Тулуз-Лотрек включва около 600 картини, около 330 литографии , 31 плаката, 9 гравюри „..
Художествената галерия „Петко Чурчулиев“ – Димитровград гостува на Дружеството на пловдивските художници със специална изложба „ЗАПАЗЕНА МА®КА“. Експозицията „Запазена марка“ (1960 – 1990) ще представи колекция от подбрани запазени знаци, емблеми и фирмени надписи, търговски и производствени марки, създадени от началото на 60-те до края на..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 0 5. 04. 202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги) Владимир Зарев. И аз слязох. 176 стр., ок. 4А, Хермес, 2025 Кирил Кадийски. Звездна каторга. Новата Герника. 244 стр., ок. 6А, Колибри, 2025. Момчил Николов. Чекмо 3. 528 стр., 5А,..
Осемнадесетото издание на проекта „Арт позитив“ на Сдружение „Изкуство днес“ започва с мащабна изложба със заглавие „Прозрачно“. Откриването на 8.04.2025г. е от 18 до 20 часа, мястото - Галерия „Капана“ към Градска художествена галерия – Пловдив, ул. „Райко Даскалов“ 29. Използваната дума за заглавие на проекта „ПРОЗРАЧНО“ е многозначна...