Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

До 630 души могат да гласуват при една машина в секция

27% от избирателите, които са имали възможност, са предпочели машинното гласуване на предишните избори на 4 април, което се равнява на  790 хиляди души. Това съобщи  за Радио Пловдив  Лилиан Никифорова от Института за развитие на публичната среда  Тя уточни, че анализът е на база официалните данни на ЦИК. 

В Пловдив град - 33% от избирателите са избрали машинния вот. По думите и няма конкретен профил на хората, които избират този начин на упражняване на вота. 

"В Сърница, в две секции, е най-големият брой избиратели, гласували  с машина. В едната секция  от общо 693 гласа - 631 гласа са подадени с машина, допълни анализаторът.

Да гласуват с машина са предпочели най-вече избирателите на ДБ, а най-малко на ДПС.

Института за развитие на публичната  среда е провел и симулация на изборен процес с машина за гласуване, каквато ще бъде използвана на парламентарните избори на 11 юли.

Анализът на резултатите показва, че  минута и 20 секунди е средното време за гласуване с машина. 45 души могат да гласуват на една машина в рамките на час.

За разлика от експериментите на ЦИК, тук се отчита  времето от влизането в изборното помещение до подписването на избирателя в списъка  и излизането от помещението.

"В експеримента бяха раздадени фиктивни самоличности, така че да можем да  възпроизведем в максимална степен реалната ситуация, в която се налага на администрацията да търси избирателите в списъците и да проверява личните данни. При ЦИК в техните експерименти е засичано времето единствено с работата с машината.  Тоест това, което ние отбелязваме е, че има едно скрито време за обработване на данните и  затова препоръчваме вариант, в който да се регламентира, с цел намаляване на струпванията при секциите, разделянето на  избирателните списъци  на две части. По този начин ще могат да се обработват данните на втори избирател, във времето, в което се гласува на машината от друг избирател", обясни Никифорава.

Тя допълни, че симулацията показва още, че на 11 юли на една машина ще могат да гласуват най-много 585 души, а ако изборният ден се удължи, както допуска законът, гласуващите биха били най-много 630 души.

Според нея за нормалното протичане на изборния процес и гласуването с машини е важно членовете на секционните комисии да бъдат много добре обучени, както и да има широка разяснителна кампания сред избирателите.

По думите на Никифорова големият плюс на машинното гласуване е, че ще намали недействителните гласове.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Политически интриги саботират местната власт в Пазарджик

Кметът на Пазарджик Петър Куленски алармира за системен тормоз над служители на общината, общински съветници и техните семейства. Повод стана проваленото вчера засдание на Общинския съвет заради липсата на кворум. Впоследствие бе съобщено за задържането на съветника Искро Бейков, обявен за издирване като свидетел по наказателно дело срещу Сашо..

публикувано на 29.11.24 в 17:18

Ситуацията от днес ни приближава към избор на председател на НС

„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..

публикувано на 29.11.24 в 15:38

Чумата не е лъжа и мерките срещу нея трябва да са безкомпромисни

"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..

публикувано на 29.11.24 в 15:26

Вероятността за поредните предсрочни избори е голяма

И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава?   Говорим по темата с Евелина Славкова..

публикувано на 29.11.24 в 10:00

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53