Спасителна операция на военноморските сили е в ход край Шабла, където изтребител МиГ-29 от състава на авиобаза Граф Игнатиево падна по неизяснени причини по време на учение. Самолетът е пилотиран от майор Валентин Терзиев от 3 -та авиационна база Граф Игнатиево - началник на щаб на ескадрила. Той е на 47 години, един от най- опитните летци в базата.
МиГ-29 е изгубил радиовръзка и е изчезнал от радарите в 00:45 ч.
По непотвърдена информация, пилотът не е успял да катапултира. Около 10 часа бе намерена спасителната жилетка на летеца, във водата са забелязани маслени петна и отломки от самолета. В издирвателната операция участват сили и средства от състава на Военноморските сили, Съвместното командване на специалните операции, Гранична полиция и Военновъздушните сили.
Ще имаме ясен отговор, когато се издири черната кутия на изтребителя. Най-важното в момента е съдбата на пилота, коментира президентът Румен Радев. "Познавам го като прекрасен човек и много добър професионалист. Очаквам да имаме резултат в скоро време от операцията по търсене и спасяване", добави държавният глава.
Служебният министърът на отбраната Георги Панайотов, който е на място, съобщи пред БНР, че няма информация за точното място, където изтребителят се е разбил, но е ясен районът. Няма и информация дали пилотът е катапултирал, допълни той.
"Когато се случи подобен инцидент, обикновено пилотът предприема действия. Той се катапултира. Нямаме информация пилотът да се е катапултирал. Освен това катапултът, след като бъде задействан, се задейства един раидосигнал и той излъчва едни радиосигнали, за да бъде локализиран, да бъде открит по радар, да могат да го намерят къде е. Не се прихващат такива сигнали от катапулта. Това означава, че е станало нещо внезапно, тъй като пилотът, тъй като е бил опитен пилот, той знае ,че трябва да информира, трябва да докладва за катапултиране, каза служебният военен министър в Шабла.
По - рано командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов коментира, че не е сработила системата, която при катапултиране на пилота изхвърля спасителен буй с радиосигнал и светлина.
Към 3 часа към Шабла е тръгнал и командирът на авиобазата бригаден генерал Николай Русев с инженерно - технически състав."Доколкото имам информация не става въпрос за техническа неизправност на самолета", каза бившият министър на отбраната Красимир Каракачанов, който коментира трагичния инцидент. Каракачанов подчерта, че упражнението, което е изпълнявано от пилота - нощни стрелби над морско пространство е изключително сложно. Той не изключи пилотът да е загубил ориентация, но бе категоричен, че разследването, което вече е в ход, ще установи причините за инцидента.
„Нека компетентната комисия, назначена от ВВС, да си свърши работата, защото всичко останало са предположения. Пилотът не е човек без опит, но самата нощна стрелба над морето е изключително трудно упражнение“, каза Каракачанов.
Той обяви, че България в момента разполага с 8 изтребителя МиГ-29, които са преминали ремонт. Имаме и още, но те се нуждаят от съответния ремонт на двигателите, доставка на агрегати и т.н.
Изглежда доста рисково да се провеждат полети над море в сложни метеорологични условия нощем, коментира пред БНР по повод инцидента край Шабла Тодор Тагарев, военен експерт и министър на отбраната в служебно правителство.
„Ако той не е докладвал за технически инцидент и са изгубили връзката с него, това по-скоро ме кара да мисля, че става въпрос за пилотска грешка, загуба на ориентация или нещо такова. Особено ако полетът е осъществяван под нивото на облаците. Много е сложно изпълнението на полети в такива условия.“
Започналата през нощта издирвателна операция Тагарев определи като изключително сложна.
„В сложни метеорологични условия – нощно време, на море, да се прави търсене и спасяване. Българската армия има много ограничени възможности за провеждане на такива операции. Ние разполагаме с техника, която е проектирана в 70-те години, произведена е 80-те години в добрия случай, с много малки изключения.“
Падналата машина е от последните доставени в края на 80-те години, като нейният т.нар. „ресурс за използване“ е трябвало да изтече през 2029-30 година.
Провеждането на тактическото учение с бойни стрелби „Шабла 21“ е прекратено.
Четирима са загинали и няколко други са ранени при тежка катастрофа край Видин. Там ТИР и бус са се ударили на главен път Е79, на разклона за гр. Дунавци. Освен четиримата загинали, има и седем други ранени, двама от които са в тежко състояние. Жертвите са на възраст между 30 и 40 години. В момента на катастрофата в..
Въпреки дъждовното време, десетки пловдивчани се включиха в Дионисиевото шествие, организирано от Пловдивския панаир по повод 32-ото издание на ВИНАРИЯ 2025. Кукери от селата Климент, Иван Вазово и Столетово, гайдари от ансамбъл „Еподай“ и състав от пловдивския фолклорен ансамбъл „Тракия“ дефилираха по Главната улица на Пловдив. Атракцията..
Традиционният поход поклонение в памет на Васил Левски, организиран от община Асеновград, ще се състои днес до манастира „Св. Петка“. Събитието се провежда ежегодно в неделята преди 19 февруари, когато отбелязваме годишнината от гибелта на Апостола. В 12.00 ч. в манастира асеновградски свещници ще отслужат панихида в памет на Левски...
Дионисиево шествие в центъра на Пловдив в неделя възвестява началото на тазгодишната "Винария". То предвижда атракция с кукери, гайдари, фолклорни танци и почерка с вино. Кукери от селата Климент, Иван Вазово и Столетово, гайдари от ансамбъл „Еподай“ и състав от пловдивския фолклорен ансамбъл „Тракия“ ще дефилират по улица „Александър..
Откриват новата трибуна „Спортклуб“ на стадион „Локомотив“. Церемонията започва в 12:30 ч. преди мача със Септември (София). Организатори на събитието са фондация "100 години Локомотив Пловдив" и Фенклуб Локомотив Пловдив. Кметът Костадин Димитров ще присъства на събитието. Ще бъде открита и фотоизложба, посветена на фенклуба, ккоято е първо от..