Писателят се завръща с нова мисия, която пренася в един съвсем различен, но вълнуващ свят в центъра на Азия.
„Литературата е една измислена реалност. Независимо, че за да създам тази територия в сърцето на Азия съм извършил много проучвания и дори лично съм посетил тези места. Това за мен беше необходимо, за да създам един убедителен образ на една малка и изостанала република, която отразява като в криво огледало и реалността в нашата страна“, каза Алек Попов в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.
Галерия от колоритни образи напомня за нашата реалност
В далечен Туран, малка изостанала република в центъра на Азия, експедиция от далечна България, развита, богата страна в състава на ЕС, търси корените на великото някога българско племе.
Проф. Несторов вярва, че местните жители са преки потомци на прабългарите, и е готов да измери хиляди глави, за да докаже теорията си.
„Читателят ще види една галерия от доста колоритни образи, които ще му напомнят и за нашите реалности, но разбира се, това са преди всичко художествени образи“, уточни Попов.
От Лондон България изглежда по един начин, но от Туран изглежда по съвършено друг
Въпреки това, приликата на художествените образи с реални личности е търсена, а книгата се явява като отражение на страната ни.
„Виждам, че част от хората отново предпочитат до гонят някакви химери, вместо да подходят рационално към причините за незавидното състояние, в което са изпаднали. Това е, може би, нормална човешка реакция, но тя не е рационална“, заяви писателят.
В „Мисия Туран“ България е представена като богата и развита страна, съпоставена с измислената азиатска държава в романа.
„Въпрос на гледна точка. От Лондон България изглежда по един начин, но от Туран изглежда по съвършено друг. Аз все пак бих искал България да изглежда като развита и богата страна, гледана отвсякъде, не само от центъра на Азия“, сподели авторът Алек Попов.
Цялото интервю с Алек Попов можете да чуете в звуковия файл.
„ Завръщане към корените“ е темата на кръглата маса , която ще се състои от 18:00 ч. в Народно читалище „Св. Св. Кирил и Методий“ - Раковски. Тя се организира по повод навършване на 350 години от кончината на българските католически архиепископи Петър Богдан и Петър Парчевич, и епископ Филип Станиславов , както и 400 години от основаването..
Мащабна изложба на един от най-големите български живописци – Калина Тасева представя Градска художествена галерия –Пловдив в Зала „2019“. Инициативата се осъществява със съдействието на Васил Илиев от Варна, който е ревностен колекционер на именитата авторка и от 20 години събира нейни кавалетни творби. Колекционерът притежава най-голямата..
Премиера на пиесата „Арт“ от Ясмина Реза представя Драматичен театър Пловдив. Режисьор на спектакъла е Живко Гущеров, сценографията и костюмите са на Мария Колева, а композитор е Явор Карагитлиев. Предизвикващата на пръв поглед смях пиеса поставя под въпрос същността на човешките взаимоотношения между трима приятели, чиято..
Общинският институт "Старинен Пловдив" приключи работата по втория етап на реставрацията на сграфитото "Захари Зограф" на Димитър Киров на ул. "Съборна" 39 в Пловдив. Реставрацията е съобразена с международните професионални стандарти в областта и цели максималното запазване на автентичността и целостта на творбата. Всички дейности са..
С голяма ретроспективна изложба в Градската художествена галерия Пловдив отбелязва 80 години от рождението на художника Таню Митев – 1944-2020 г. Експозицията е озаглавена "Пътят на искреността" и се осъществява по инициатива на близките на твореца, който има собствен почерк и място в артистичната история на Пловдив и България...